Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Velký věkový rozdíl mezi partnery

Témata s jasnou GL tématikou, která se nehodí do jiného subfóra.
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7562 x
Kontaktovat uživatele:

Velký věkový rozdíl mezi partnery

Příspěvekod Plyšáček » 27.1.2018 19:17:53

Velký věkový rozdíl mezi partneryPOPULÁRNĚ-NAUČNÉ A DISKUSNÍ TÉMATICKÉ VLÁKNO ZABÝVAJÍCÍ SE PROBLEMATIKOU VELKÉHO VĚKOVÉHO ROZDÍLU MEZI PARTNERY, SAMOZŘEJMĚ ZEJMÉNA DOSPĚLÝMI.

Obrázek
odkaz a zdroj: espurosarcasmo.com
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7562 x
Kontaktovat uživatele:

Velký věkový rozdíl mezi partnery

Příspěvekod Plyšáček » 27.1.2018 19:42:10

Velký věkový rozdíl partnerů: Problém, nebo výhoda?


Jana Benešovská, Časopis Maminka
23. 6. 2009


Říká se, že když má člověk někoho rád, věkový rozdíl nevnímá. Společnost je v tomto ohledu rozdělena zhruba půl napůl. Jedni tvrdí, že věkový rozdíl překážkou ve vztahu být může, druzí říkají opak – věk nehraje žádnou roli, záleží na toleranci… Co si o tom myslí psychologové?

Páry, kde od sebe muže a ženu dělí velký věkový rozdíl, dnes potkáváme čím dál častěji a rozhodně to není jen záležitost showbyznysu. Nejdřív jsme si začali všímat starších mužů, kteří se objevovali po boku výrazně mladších žen, dnes to funguje i opačně.

Starší ženy si nacházejí mladší muže, i když zatím nejde o nijak typický trend. Čím to? Dnešní doba stírá výrazné rozdíly mezi mužským a ženským sexuálním chováním. Už to dávno nejsou jen muži, kteří vyvíjejí sexuální aktivitu, i to je nejspíš jeden z důvodů. A nahrává tomu i fakt, že lidé žijí rychleji, dynamicky a věk už není tím hlavním, po čem dva pátrají, když se seznamují.

Hledají spíš klady a zápory a zvažují, v čem je pro ně ten či onen protějšek výhodný. Pokud se rozhlédnete po svém okolí, určitě uznáte, že vztahů starších mužů s mladšími partnerkami je v něm víc než těch, kdy si mladík vybere zralou ženu. Důvod? Žijeme v době, kdy padesátiletí muži mají velké možnosti. Dozrávají a mohou a chtějí si svůj život skutečně užívat. Děti jsou odrostlé, jejich ženy stárnou, a tak je vyměňují za mladší. Obráceně to tak úplně nefunguje. Ženy bývají pevněji ukotveny v rodině, opustit ji je pro ně daleko těžší a většinou ani nemají tolik příležitostí. V souvislosti s věkem se nabízejí i další otázky.
Třeba kolik je to vlastně let ten velký věkový rozdíl?

Běžně se traduje, že muž by měl být starší maximálně o sedm let. Podkladem tohoto tvrzení je v minulosti odlišný způsob života muže a ženy. Ženy se od útlého věku připravovaly na roli matky, a tak si v sobě nesly větší potřebu usadit se. Muži s archetypem lovce chtějí testovat své schopnosti, a tak více inklinují k tomu užít si své mládí, dokud mají dostatek sil. Dnes i ženy se mnohdy nejprve orientují na to užít si mládí, a tak zakládání rodiny posouvají do pozdějšího věku. A tím se tento rozdíl stírá, říká psychoterapeut Lucian Kantor.


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: www.newlovetimes.com


Když je snaha zbytečná…
Psycholog Petr Šmolka ve své knize Když vás trápí někdo blízký píše, že věkový rozdíl sám o sobě neznamená podstatnější problém tam, kde je buď muž maximálně zhruba o deset let starší nebo žena starší o 1–2 roky. „Pokud je muž výrazně starší, pak mohou nastat v zásadě pouze dvě možnosti: buď je schopen svými charakteristikami podstatně mladší partnerce trvale imponovat, nebo by se stylem života měla spíš ona přizpůsobit jemu – zájmy, okruhem přátel, vnější úpravou. Opačný přístup, kdy se muž snaží přizpůsobit své výrazně mladší ženě, bývá neúčinný. Brzy se zničí finančně, duševně, fyzicky i společensky a nic moc nezachrání.“

Desetiletý věkový rozdíl vidí jako maximum i psycholožka Zuzana Lišková. Pokud je muž výrazněji starší než žena, snaží se podle ní ve většině případů stylizovat do role věčného mladíka a celkově se životním stylem přizpůsobit generaci své partnerky, což u ní dřív či později začne vyvolávat určitě rozpaky a později se za svého přítele třeba i stydí. Obě varianty jsou pochopitelně předzvěstí konce… Některé asymetrické dvojice ale čeká lepší osud. Obvykle jde o ty vytvořené „superiorním“ mužem, většinou úspěšným umělcem či mužem, který uspěl třeba v podnikatelské sféře, a jeho „fanynkou“. „Výjimečnost muže mnohdy vede jeho partnerku k tomu, že přijímá jeho převahu a dobrovolně obsazuje submisivní pozici. Prostě je to ona, kdo se bude přizpůsobovat,“ říká Zuzana Lišková.

Při krachu takového vztahu pak nehraje roli věk jako spíš příliš silná osobnost jednoho z partnerů, jeho sláva či fakt, že je zavalený prací a společně nemají čas vztah pěstovat, tudíž je zaskočí zcela běžné manželské problémy. Láska a zamilovanost je nezachrání. Trvají dva tři roky, pak přichází stereotyp.

Jak si vybíráme své partnery?
Co vůbec rozhoduje při našem výběru partnera? A jak moc při něm hledíme na to, kdy se dotyčný narodil? „Pro dlouhodobé partnerství je u mužů nejdůležitější jejich přístup ke zdrojům, ochota investovat tyto zdroje do ženy a jejich potomků, ale i ochota k dlouhodobému vztahu. Věk už tam nehraje tak zásadní roli. Naproti tomu u žen patří věk společně s ukazateli signalizujícími její dobrou plodnost mezi rozhodující kritéria,“ říká sexuoložka Laura Janáčková. Mluvíme-li o velkém věkovém rozdílu partnerů, je proto nutné odlišit, zda je starším partnerem muž, nebo žena.

Zatímco vztah, kdy se mladá dívka zamiluje do staršího muže, který si už získal třeba určité společenské postavení, je z evolučního hlediska přijatelný, naopak to neplatí. „Evolučně je nesmyslné hledat si partnerku se sníženou nebo ukončenou plodností. V těchto případech jistě hraje roli eventuální společenská prestiž či dobré finanční zázemí starších žen. Motivace mladých partnerů však rozhodně nesouvisí s city,“ tvrdí odbornice.

Že za touhu mladých žen po starších (a bohatých) mužích může evoluce, potvrdili nedávno i finští vědci, kteří provedli rozsáhlý výzkum mezi přírodními kmeny kočovných Sámů.
Zjistili, že starší, dobře zajištění muži tohoto etnika měli víc životaschopných potomků, když si vzali mladší partnerky. Ženy by sice mohly mít potomky s mladšími a zdravějšími protějšky, jenže ti pak nejsou schopni zajistit své potomky tak dobře jako ti starší. Mimochodem, a teď krátký pohled do historie, není to tak dávno, co ve středních a vyšších vrstvách společnosti bylo naprosto běžné, že se muž ženil až v okamžiku, kdy měl vystudovanou školu a několik let pracoval, aby mohl dobře zajistit budoucí rodinu.

Vezmeme-li v úvahu, že v té době mu bylo kolem třiceti či pětatřiceti, zatímco jeho snoubenka sotva oslavila dvacetiny, je to deset až patnáct let věkového rozdílu. Aby manželství uzavřela zhruba stejně stará dvojice, to se ve společnosti objevilo až ve druhé polovině minulého století.


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: www.istockphoto.com


Vztah jako možné řešení problému?
Možná už jste někdy zaslechli názor, že za partnerstvím, kde je jeden z dvojice výrazně starší, stojí snaha vyřešit svou minulost. Má-li muž za partnerku starší ženu, je prý třeba hledat za tím jeho nevyřešený vztah s matkou. Zájem mladých žen o výrazně starší muže má zase údajně ten důvod, že dívky v dětství postrádaly otce nebo naopak měly s otcem velmi silnou citovou vazbu, kterou teď pouze vyměnily za partnerství se starším mužem.

„Nic není možno posuzovat prvoplánově, na druhou stranu je nutno přiznat, že mnohdy to tak opravdu funguje. Ať už je to potřeba být opečováván na jedné straně, či potřeba opečovávat a toužit po ocenění na straně druhé. Mnoho žen ve vztahu s mladším mužem omládne a zpočátku i výrazně vzroste jejich sebevědomí,“ říká Lucian Kantor. V případě partnerství mladší ženy se starším mužem hrají podle psycholožky Zuzany Liškové leckdy roli nenaplněné ambice.

„Méně komplikované princezny si tak uskutečňují své sny o slávě a bohatství,“ domnívá se odbornice. K uvedeným důvodům musíme pochopitelně přičíst i to, co už v předchozím odstavci zmínila Laura Janáčková, a sice pudovou snahu zajistit co nejlépe své potomky.

Vyšší věk – hrozba, že vztah nedopadne?
Trvanlivost vztahu, ve kterém od sebe partnery dělí několik let, se odvíjí především od toho, na jakých hodnotách je založen a o jak velký věkový rozdíl jde. I tak je to ale podle sexuoložky Laury Janáčkové velmi individuální záležitost. „V některých případech může být věkový rozdíl zanedbatelný, například u starších imponujících mužů, jinde může vadit pro odlišnost zájmů či sexuálních potřeb.“

Ani psychoterapeut Lucian Kantor věku zásadní důležitost nepřičítá. „Lidský život je pestrý a formy spokojeného soužití jsou různé, navíc v žebříčku důvodů rozchodu se věkový rozdíl pohybuje až na přelomu první desítky,“ říká. Nicméně upozorňuje, že v průběhu života se lidské potřeby mění a s nimi i žebříček hodnot, což je důležité si uvědomit. „Na počátku soužití má starší z dvojice větší životní zkušenost, která v sobě často nese riziko tvorby vztahu rodič–dítě.

Zkušenější se často chce podělit o své moudro, tedy radí a poučuje, z čehož mohou vznikat problémy. Mládí v sobě nese dynamiku a v některých ohledech životní naivitu. Vyšší věk pak pevnější ukotvení a v některých ohledech rigiditu. Taky je třeba počítat s úbytkem sil staršího partnera, případně i se zhoršováním jeho zdravotního stavu a v konečném důsledku i se smrtí.

Dokážou-li si však partneři vzájemně naslouchat a respektovat svá přání, věk nevidím jako překážku,“ míní odborník. Nic to však nemění na tom, že partneři z věkově nerovných vztahů musí ustát řadu zkoušek. Představte si například situaci, kdy je muž třeba o deset let mladší než jeho partnerka. Říká jí, že mu nevadí, že je starší, vždyť ji miluje. Žena má na nose pověstné růžové brýle, a tak přikyvuje s tím, že „děti přece nemusíme mít hned. Až se lépe poznáme…“

Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: youqueen.com


Jenže jí je třiatřicet, jemu bude třiadvacet. Děti se neustále oddalují a nakonec se vztah úplně rozpadne. Je to právě touha po založení rodiny, případně příchod potomka, což často bývá zatěžkávací zkouškou vztahu. V ní se obvykle rozhoduje, jestli partnerství vydrží, nebo se dvojice rozejde.

Většina žen se časem k touze po založení rodiny dopracuje. Jenže co na to muži? Pokud už minimálně jednou v partnerství žili, od nového si slibují spíš nový život a nový začátek, a tak mnohdy ani nepřemýšlejí o založení rodiny, ale spíš o tom, co je teď a tady. Chtějí spíš sdílet svobodu a užívat si obyčejný život v blízkosti někoho, koho mají rádi, než vychovávat dalšího potomka.

Mladším mužům zase ženy těžko vysvětlují, že jim biologické hodiny doslova bijí na poplach. K tomu je třeba přičíst, že příroda je v tomto případě neúprosná. Ať chce nebo ne, žena kolem čtyřicítky začne ztrácet svoji sexuální přitažlivost, a protože je navíc oproti svému partnerovi vyzrálejší, začnou se od sebe mnohem rychleji vzdalovat.


Sex. A co dál?
Součástí každého vztahu, ty s velkým věkovým rozdílem pochopitelně nevyjímaje, je sex, a to především v jeho počátku. Pak přichází realita a vystřízlivění. „Důležitost sexu však zpravidla s věkem a s dobou strávenou společně nutně klesá, i když vždy individuálně. Mnoho dvojic zachovává sexuální styky i po mnoha letech a ve vysokém věku, jiné však na partnerské milování rezignují po několika letech soužití,“ říká Laura Janáčková.

Úskalím věkově nerovného soužití je pochopitelně i vývoj sexuální apetence. Jak známo, muži jsou na pomyslném sexuálním vrcholu kolem dvacítky, zatímco ženy až o deset let později. Znamená to, že zatímco jeho apetence bude klesat, její vzrůstat. „Je to riziko, ale nikoli podmínka, a je třeba si uvědomit, že mnohá manželství jsou schopna se s tím vyrovnat,“ říká Lucian Kantor.

Ne všechny vztahy jsou založeny jen na sexuální stránce. V některých je skutečně prioritou třeba to, že si dvojice může skvěle popovídat nebo že ji spojují stejné koníčky. Rozhodnutí, zda jít do vztahu se starším či mladším partnerem, je v každém případě na vás.

Pokud po takovém soužití toužíte, ať jste muž či žena, měli byste si předem ujasnit, co od takového svazku čekáte a jestli v budoucnosti plánujete děti. Usnadníte tím situaci i svému protějšku a společně se můžete buď pokusit takový vztah budovat, nebo ho zkrátka musíte oželet.


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: www.outkry.com
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7562 x
Kontaktovat uživatele:

Velký věkový rozdíl mezi partnery

Příspěvekod Plyšáček » 11.2.2018 7:37:48

Je velký věkový rozdíl mezi partnery problém? (elitedate.cz)Potkali jste partnera, se kterým je vám dobře, ale má to jeden háček. Je mnohem starší / mladší než vy a vy váháte nad tím, zda máte v takovémto vztahu i nadále pokračovat nebo ho raději včas ukončit. Jak to vlastně s věkovým rozdílem mezi partnery je?

Už dávno odzvonilo dobám, kdy se na partnery, kteří mají mezi sebou větší věkový rozdíl, či na vztah, v němž chodí mladší muž se starší ženou, koukalo přes prsty. Moderní doba je tolerantnější, proto se můžete čím dál častěji setkat s tím, že na ulici potkáte dvacetiletou dívku a padesátiletým mužem nebo naopak čtyřicetiletou ženu s náctiletým chlapcem. Co je však správné? Nemělo by to být ve vztazích tak, jako doposud, kdy je ideálním partnerstvím to, když je muž o 3-6 let starší než jeho žena? Jaký věkový rozdíl je ještě akceptovatelný a jaký už ne? Na to je velmi těžké odpovědět.


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: www.owenzoblog.com


Tím, jak partneři stárnou, tím se věkový rozdíl mezi nimi smazává.
Obecně se dá říci to, že nejméně problematický je ten případ, kdy vznikne větší věkový rozdíl mezi partnery středního věku. Proč? Protože pokud je jedním z partnerů náctiletý člověk, má starosti týkající se školy, kamarádů a zábavy a vy, pokud jste podstatně starší, řešíte zodpovědnost za práci, peníze, rodinu, atd. Každý z těchto partnerů je úplně jinde, každý má jiné starosti a v takovémto případě se jedná spíše o vztah rodiče a dítěte. U partnerů středního věku už jsou zájmy i životní zkušenosti většinou vyrovnané. Tím, jak partneři stárnou, tím se věkový rozdíl mezi nimi smazává. Oba řeší stejné starosti – rodinu, bydlení, zaměstnání, finance a věkový rozdíl v takovém vztahu příliš velkou roli nehraje. O něco problematičtější vztah pak nastává v případě, kdy si mladičká dívka najde o mnoho let staršího partnera. Na jednu stranu jí sice imponuje partnerova moudrost a zralost, na druhou stranu musí přemýšlet o tom, že až jí bude padesát a bude si chtít užívat života, jejímu partnerovi už může být sedmdesát či více. Namísto toho, aby pak jezdila po výletech a dovolených, se bude muset o svého partnera starat a života už si příliš neužije.


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: blog.lifeway.com


Je-li věkový rozdíl příliš veliký, můžete se začít v budoucnu potýkat ve vztahu s celou řadou problémů.
První z nich je to, jak se k sobě věkově rozdílní partneři budou chovat. Jeli věkový rozdíl pár let, pak se nebudeme o problémech asi zmiňovat. Takové rozmezí je vnímáno společností i psychology v podstatě dobře. Větší problémy mohou nastat v případě, kdy si najdete partnera, který je o dvacet či třicet let starší / mladší. Podíváme-li se na to z pozice toho staršího partnera, většinou bude dříve nebo později docházet k tomu, že budete mít pocit, že váš mladší partner nemá ještě dostatek zkušeností, že v životě chybuje, že není dostatečně zralý, a budete mít tendence mu radit, jak má co dělat, čeho se má vyvarovat, poučovat ho z vlastních chyb, které jste vy v jeho věku také dělali, budete mít tendence chránit ho před případnými problémy, budete se k němu chovat, jako byste byl jeho rodič, ne životní partner. Možná, že také občas dojde na situaci, kdy budete svému mladšímu partnerovi potřebovat předhodit to, že vy jste ten, kdo by měl mít ve vašem vztahu hlavní slovo, protože vy jste ten, kdo si toho v životě víc prožil, kdo má více zkušeností, kdo je moudřejší, lépe finančně zabezpečený, atd. Přestože to budete myslet se svojí láskou dobře, může mít takovéto vaše chování negativní vliv na váš partnerský vztah.

V opačném případě, kdy vy jste tím o desítky let mladším partnerem, pravděpodobně budete ke svému partnerovi vzhlížet, protože už ve svém životě něco dokázal, ví, jak si v které situaci poradit, zatímco vy ještě stále nevíte a váháte. A možná právě proto si budete svého partnera idealizovat - namísto toho, abyste ho brali takového, jaký je. Častým problémem může být v takto věkově rozdílném vztahu i to, že jako mladší partner můžete pohlížet na toho druhého spíše jako na svého rodiče. Budete spoléhat na to, že vám vždy a v každé situaci pomůže, protože má zkušenosti, ví, jak vaše starosti a problémy řešit, je finančně zabezpečený. Ale to je také špatně. V partnerském vztahu se k sobě musíte chovat jako rovnocenní partneři. Mezi rovnocennými partnery není důležitý věk, nýbrž to, jak si spolu rozumíme, jak si umíte naslouchat a pomáhat v určitých životních situacích.


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: preciousoluchi.blogspot.cz


Váš vztah může komplikovat i to, jak na vás bude reagovat okolí.
Dalším z problémů, které mohou partneři s větším věkovým rozmezím vnímat, je to, jak na ně bude reagovat okolí. Jedná se sice o věc, nad kterou by mohla většina lidí jen mávnout rukou, ale není tomu tak. Chodíte-li s výrazně mladší ženou, bývá vaše partnerka vnímána okolím jako nezralá a lidé ji považují za ženu, která je s vámi především kvůli vašim penězům, jako na tzv. zlatokopku nebo z důvodu, že neměla dobrý vztah se svým otcem a tak si ho nyní kompenzuje na vás. Stejný problém může nastat i v případě, kdy chodíte s výrazně starší ženou. V takovém případě zase vaše okolí bude spekulovat nad tím, zda jste spolu kvůli sexu nebo kvůli nenaplněné mateřské lásce.

Jakékoliv větší věkové rozdíly vždy komplikuje fakt, že vyvolávají pozornost druhých a vy pak musíte často svůj vztah před lidmi obhajovat. Přestože byste s vaším partnerem mohli být za normálních okolností šťastný pár, konfrontace s okolím vám bude vaši lásku ztěžovat.

Věkový rozdíl by měl být zvažován také v případě, kdy jeden z partnerů chce založit společnou rodinu. Pak je zapotřebí promyslet, jak by vaše rodina fungovala, když byste si pořídili dítě.

Je tedy jen na vás, jak si se starším či mladším partnerem život zařídíte a jak spolu budete vycházet!


Obrázek
Plyšáčkův ilustrační obrázek odkaz a zdroj: www.zenskysvet.eu

Zpět na “OSTATNÍ”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host