Hélène Brullerová: Titeufova sexuální výchova

Témata dětské psychologie. Populárně naučné články i odbornější pojednání od členů, výpisky z knih o dětské psychologii, pedagogice, a výchově včetně výchovy sexuální.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1716 x
Oceněn: 5883 x

Hélène Brullerová: Titeufova sexuální výchova

Příspěvekod Plyšáček » 29.4.2016 21:56:51

Kniha Hélène Brullerová:
Titeufova sexuální výchova

S Titeufem otevřeně o lásce, dospívání a sexu. Příručka pojednávající o problémech dospívání prostřednictvím oblíbené komiksové postavičky je jistě neortodoxní. Tím spíš ovšem děti zaujme a může je vtipnou a nenásilnou formou připravit na období života, kdy budou procházet bouřlivými změnami, v nichž se nemusí vždy orientovat. Kniha je koncipovaná formou otázek a srozumitelných, otevřených odpovědí, jazykově i obsahově přizpůsobených dětskému čtenáři, a rozdělených do tematických celků. Krátké odstavečky jsou bohatě prokládané kreslenými vtipy s klasickým "titeufovským" humorem. Doplněno rejstříkem a seznamem užitečných telefonních čísel.

U bývalé žákyně jsem se při psychologickém rozhovoru seznámil s její velice oblíbenou knížkou. Hlavně mi chtěla ukázat, jak "se tam strká prst". Viz obrázek.
V tomto tématu se budeme věnovat konkrétním citacím a jejich rozboru.

Obrázek
odkaz a zdroj: postimg.org

Obrázek
odkaz a zdroj: postimg.org
Plyšáček
Administrátor
Povolání: pedagog
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1716 x
Oceněn: 5883 x

Re: Hélène Brullerová: Titeufova sexuální výchova

Příspěvekod Plyšáček » 21.5.2016 7:43:15

Po pečlivějším nastudovaní této knížky mi některé pasáže přijdou poněkud nevhodné. Svým humorem poněkud snižují pravý smysl sexu v životě člověka.

Zcela neodpustitelné a chybné je tvrzení v závěru knihy. Můj syn, který si ji bude nyní pročítat, by je hravě opravil.

Titeuf v kapitole Dej si pozor! píše:Co je pedofilie?
Je to nemoc. Pedofil je dospělý, který je sexuálně přitahován dětmi. Pedofilové mohou být velmi nebezpeční, protože se zastrašováním snaží dítě přimět k sexuálním hrátkám a můžou mu hodně ublížit. Pedofilie je naprosto zakázaná. Jestliže se dospělý pokouší dotýkat se tě na místech, kde je ti to nepříjemné, nebo si myslíš, že se to nemá, je nutné si o tom okamžitě promluvit s nějakým dospělým, kterému důvěřuješ.

1. Pokud se pedofil snaží o sexuální zneužití (SZ) dítěte, spíše než zastrašování využívá svádění.
  2. Pedofilie není vůbec zakázaná. Je to sexuální variace, nositelem nezaviněná. Zkrátka chtěli napsat, že SZ je trestné.
  3. Stále opakujeme (viď, Maxi), že poučka o tom, aby dítě oznámilo, pokud se jej bude někdo dotýkat nepříjemným způsobem, zkrátka nefunguje a je zcela mimo. Ono intimní dotyky se dětem právě většinou velice líbí.

Jak má člověk seriózně šířit osvětu, když i dnešní generace je takto dezinformována.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2286 x
Oceněn: 2149 x

Re: Hélène Brullerová: Titeufova sexuální výchova

Příspěvekod Asce » 21.5.2016 13:31:28

Souhlasím s Plyšáčkem. To neustálé matení pojmů a záměna slova "pedofilie" za "násilník, který si netroufne na dospělou", je už opravdu trapná.

Domnívám se, že celé to nedorozumění je zakopáno v následující posloupnosti zkratkovitých úvah, které jsou obecně chybné samy o sobě, natož pak jejich zřetězení:
  1. Každý, kdo se dotkne dítěte způsobem, o kterém kdokoliv usoudí, že je nevhodný, je pedofil.
  2. Protože ten způsob kontaktu se někomu zdá nevhodný, je jisté, že se dítěti nemůže líbit.
  3. Protože se dítěti onen kontakt nelíbil, je jisté, že jej to doživotně poznamená.
  4. Protože dotýkat se dítěte nevhodným způsobem je pedofilie, je jasné, že pedofilie musí být trestná.
K dnešní sexuální výchově mám opravdu značné výhrady. Aktuální materiály i výuka jsou zaměřeny podle mého názoru tak, že působí spíše jako povzbuzování k tomu, aby děcka začala s erotikou všeho druhu co nejdříve. Navíc, opět podle mého názoru, značně přehání rehabilitaci některých sexuálních variací, jako je třeba homosexualita. Jistě, tu netřeba trestat popravami jako se to děje v muslimských zemích, není ji třeba trestat vůbec, ale na druhou stranu pořád jde o odchylku "od plánu", chcete-li úchylku. Tolerujme ji, ale proč by měla být zrovnoprávněna se zaměřením, jehož principem je na základě lásky zajistit reprodukci společnosti? No, kdyby zrovnoprávněna - ono to občas vypadá tak, že mladá dívka má trauma, že dosud nic neměla s jinou dívkou a trápí ji, jestli je tím pádem normální. Jako otec dvou dcer vím, o čem mluvím... Materiály zaměřené na sexuální výchovu, do třetice můj názor, který nikomu nevnucuji, kladou značný důraz na anatomické detaily, přehání to s propagací homosexuality a podávají značně zkreslený až zcela chybný obraz tam, kde už nejde jen o anatomii, ale o psychično. Opět zde vidím prostor k tomu, aby už konečně na sobě sexuologové a obecně psychiatři a psychologové všech druhů výrazně zapracovali. (Poslední větu jsem chtěl napsat ostřeji, ale je hezký den...)

Zpět na “D. PSYCHOLOGIE”