Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Otázka vkusu, kýče a umění

Ostatní materiál AV charakteru, který se nehodí do jiného subfóra. Zejména KNIHY (pokud nejsou detailně zpracovány v Odborné sekci) a FILMY (bezkonkurenční kartotéku všech filmů s dětmi a pedofilní tématikou naleznete na ČEPEKu).
Uživatelský avatar
Leonid
VIP člen
Příspěvky: 281
Registrován: 19.12.2015 22:44:16
Pohlaví: muž
Povolání: dělník
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 3
... až do věku: 45
Děkoval: 532 x
Oceněn: 1094 x
Kontaktovat uživatele:

Otázka vkusu, kýče a umění

Příspěvekod Leonid » 7.6.2016 3:46:40

Občas, když koukám na obrázky, klipy a písničky, postované zde na fóru, zamýšlím se nad otázkou vkusu. Je nepochybné, že v těch dílech JSOU krásné holčičky. Avšak upřímně, když se podíváme a zamyslíme nad obsahem a formou těch děl, musíme si položit otázku - jaké by to dílo vzbuzovalo pocity, kdyby tam nebyla holčička (holčičky) - jakou mají samotnou estetickou hodnotu. V mnoha případech musím zkonstatovat, že se jedná o dílka po estetické stránce mizerná a kýčovitá. Co je kýč a co je umění?

Umělecké dílo má dvě složky - formu a obsah. Příklad: obraz Ležící holčičky. Může být ve stylu renesančním, kubistickém, impresionistickém... to je forma. Obsahem pak jsou ležící holčičky. Forma a obsah musí být v souladu. Obraz bez obsahu je mazanice barev. I abstraktní obrazy mají obsah - co na tom, že ho tam vidí pouze autor... Obsah je zhmotněn formou. Ta je daná malířovou dovedností, zakázkou či dobou, ve které umělec tvořil. Forma nikdy nesmí dominovat nad obsahem. Když chci vyfotografovat holčičku v lese, mohu to pojmout reportážně, klasicky, udělat "retro" snímek, vložit do toho nějaký příběh, apod. Ale pořád je zde záměr vyfotografovat holčičku, aby vypadala hezky či zajímavě. Obsah je zde dominantní, forma mu pouze dává tvar. Pokud ale při postprodukci okolní stromy obarvím na růžovo, nadělám tam třpyt a holčičce přidělám křidélka, vítězí forma, tedy snažil jsem se dosáhnout estetického zážitku nikoli obsahem, ale jeho vnější formou. Netvořím tak, že se pokouším zachytit krásu holčičky, ale pokouším se efektu dosáhnout použitím přehnaně emocionálně aktivních prvků. V tomto dosahovaly dokonalosti všichni umělci, kteří tvořili pro nějakou totalitní ideologii. Například socialistický realismus, obrázky v tiskovinách Svědků Jehovových, pouťové zboží, a podobně.

Zjednodušeně řečeno:
Pokud tvůrce zprostředkuje konzumentovi estetický zážitek vycházející ze samotného obsahu s dokonalou formou prezentace, vzniká umělecké dílo. Tvůrce se stává umělcem, jsa zdatným v ovládnutí formy. Nápady (obsah) pak přicházejí nezávisle na talentu či zručnosti. Je to jako slušně a vkusně oblečená holčička, která je navíc důvtipná a zdvořilá. Ještě nepedofilní příklad: Gotická katedrála - čisté umění, dokonale respektující použitý materiál, celá estetika stavby je při své mohutnosti skromná a pozvedá duši diváka k nebi, kamenná a přitom lehká.

Pokud se tvůrce snaží "vyždímat" z konzumenta pozitivní emoce přehnaně pojatou formou s banálním obsahem, vzniká kýč. Je to jako holčička, která má sice nádherné šaty a spoustu šperků, ale je nemytá, má špinavé kalhotky a je sprostá a hloupá. Nepedofilní příklad: Stavba ve stylu socialistického realismu (stavělo se jím v třicátých až padesátých letech 20. století ve Východním bloku, podobnou architekturu měla i Třetí říše). Honosná stavba, ozdobená jako šlehačkový dort, přeplněná ozdobami a malbami, neúčelně mohutná, kopírující všechny možné styly, ale ve výsledku vlastně bezradná, a v tom, co chce sdělit, naivně polopatická. Kýčem je velmi často i pornografie.

Ovšem pozor - zde je třeba si při hodnocení díla položit otázku, komu je dílo určené. Pokud je určené dětem, estetické nároky jsou samozřejmě jiné. Neříkám tím, že děti jsou blbé a nemají smysl pro estetiku. Dětská mysl je zkrátka víc zaměřená na pohádky a fantazii a tvorba pro děti může být samozřejmě růžovější a roztomilejší.
Ale zase zde jde o formu.

Zase uvedu příklady:
Umění vhodné pro děti - Známá kočička Hello Kitty - je sice nesmírně roztomilá, růžovoučká, ale současně graficky naprosto jednoduchá, nezávislá na materiálu, působivá, univerzálně srozumitelná a použitelná (i taková drobnost, že kočka není v žádné kultuře nečisté zvíře, pokud vím). Tu kočičku navrhla zkušená grafička.

Kýč určený dětem - vzpomínám si na některé zábavné pořady a filmy pro děti za socialismu - podivné dekorace, hloupé písničky, uměle rozjásaní účinkující, všechno takové jako z pozlacené lepenky... Zářným příkladem je rumunská pohádka Veronica. Ano, sice tam jsou holčičky v krátkých sukénkách, ale když se na to podíváme čistě z estetického pohledu...

Závěr? Těžko říci, nechci zde nikoho odsuzovat za jeho vkus, každý jsme jiný a každý žije tím, k čemu dospěl. A když se nám příspěvek nelíbí, jsme to my, komu se nelíbí a číst ho nemusíme, a nemusíme plýtvat energií na pohrdání někým, komu se to líbí. Pokud někdo vychovává děti, měl by je vést ke kvalitním estetickým prožitkům. Kvalitní umění totiž kultivuje dětskou duši, protože estetické dílo vyzařuje pozitivní energii. A děti to poznají.
Uživatelský avatar
Leonid
VIP člen
Příspěvky: 281
Registrován: 19.12.2015 22:44:16
Pohlaví: muž
Povolání: dělník
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 3
... až do věku: 45
Děkoval: 532 x
Oceněn: 1094 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka vkusu, kýče a umění

Příspěvekod Leonid » 7.6.2016 14:54:27

Zde musím vyzdvihnout ještě jeden aspekt estetické hodnoty díla a to hodnotu emocionální. Úplně pitomá kýčovitá pohádka s nepovedeným scénářem a prkennými herci, na kterou jste však koukali majíce na klíně svou malou lásku, která vás co chvíli něžně pohladila, a bylo to ten poslední večer v životě, kdy jste byli s ní. Na takovou pohádku pak suchá pravidla vkusu, formy a obsahu vztahovat dost dobře nejde...
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka vkusu, kýče a umění

Příspěvekod Dejan » 30.8.2016 22:11:12

Leonide, celkom by ma zaujímalo, čo si myslíš o Gustavovi Vigelandovi.
Na jednej strane bol v podstate typickým predstaviteľom estetiky Tretej ríše (aj keď bol Nór), na druhej strane je návšteva jeho parku v Osle zážitok. Mimochodom, pre pedofila zvlášť, :)

Je to podľa teba gýč, skutočné umenie, účelovka na objednávku, alebo čo si o tom vlastne myslíš?
(Samozrejme, pýtam sa aj ostatných, ale Leo otvoril tému, preto moja otázka smerovala primárne na neho).
Uživatelský avatar
Leonid
VIP člen
Příspěvky: 281
Registrován: 19.12.2015 22:44:16
Pohlaví: muž
Povolání: dělník
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 3
... až do věku: 45
Děkoval: 532 x
Oceněn: 1094 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázka vkusu, kýče a umění

Příspěvekod Leonid » 1.9.2016 19:06:32

Dílo Gustava Vigelanda je pozoruhodné. Možná o něm udělám příspěvek. Pokud se ale budeme zabývat otázkou estetiky - tohle je umění. Používá klasické sochařské postupy, sochy jsou nápadité a po všech stránkách pěkné. Rozhodně se jedná o umění.
Pokud jde o estetiku Třetí říše - architektura a sochařství Třetí říše se dá nejlépe popsat jako ponurý až zasmušilý klasicismus. Vznikala tam, (i když prakticky jen v architektuře) i díla hodnotná a nadčasová. Jednou z mála ukázek architektury nacismu u nás je budova spořitelny na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem.
Vigeland je někde jinde - možná i proto, že s nacismem se musel setkat až v důchodovém věku. Jeho dílo je více ovlivněno secesí a funkcionalismem, než nacistickou estetikou. Vztah Norů k nacismu byl ambivalentní. Norsko sice bylo dobyto Německem, ale nacisté považovali Nory, jako jediné kromě sebe, za čistou rasu a nacismus našel v Norsku hodně stoupenců.

Zpět na “OSTATNÍ”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů