Sexuální zneužívání - vymezení pojmu

Témata zaměřená na prevenci sexuálního zneužívání (SZ) dětí, ale i zneužívání a sexuálního násilí obecně, výpisky z knih a brožurek o SZ, hlubší souvislosti a vazby na jiná témata, chybné počiny v osvětě. Kazuistiky zneužitých dětí, nejsou-li součástí pojednání, patří do subfóra Životní příběhy.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1661 x
Oceněn: 5580 x

Re: Sexuální zneužívání - vymezení pojmu

Příspěvekod Plyšáček » 19.11.2016 0:29:54

Asce píše:Revoluční Asceho – Neptunova definice sexuálního zneužití:
Sexuální zneužití je taková sexuální aktivita, ke které zneužitá osoba byla svolná zcela, či alespoň z valné části proto, že ji osoba zneužívající uvedla v omyl, či proto, že osobě zneužité byly zamlčeny okolnosti, které osobě zneužívající byly nepochybně známé, přičemž se podstatným způsobem týkají této sexuální aktivity.

Jelikož se pod touto definicí pro mne nečekaně objevilo Neptunovo poděkování, dovolím si krátkou reakci.

Pánové. V této definici se zaměřujete toliko na zneužití nevědomosti (uvedení v omyl nebo zamlčení okolností) a zcela opomíjíte:
  • všechny případy, kdy dochází ke zneužití podplácením, manipulací a jakýmkoliv jiným způsobem
  • všechny případy, kdy osoba zneužitá není svolná (vůbec) - v definici řešíte pouze "byla svolná zcela, či alespoň z valné části..."
Jak mi to vysvětlíte? Pod takovouto definici bych se tedy nepodepsal.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2195 x
Oceněn: 2037 x

Příspěvekod Asce » 19.11.2016 11:28:28

Plyšáček píše:V této definici se zaměřujete toliko na zneužití nevědomosti (uvedení v omyl nebo zamlčení okolností) a zcela opomíjíte:
  • všechny případy, kdy dochází ke zneužití podplácením, manipulací a jakýmkoliv jiným způsobem
  • všechny případy, kdy osoba zneužitá není svolná (vůbec) - v definici řešíte pouze "byla svolná zcela, či alespoň z valné části..."
Jak mi to vysvětlíte? Pod takovouto definici bych se tedy nepodepsal.

Vysvětlím ti to jednoduše: Jde o jiné činy, popřípadě, pokud jsou spojené s pedosexuální aktivitou či jinou trestnou činností, pak jde o jiné trestné činy.

Činy musí mít svá jména, která odpovídají očekávání, jež mají ve svých jménech obsažena. Prostě a jasně: zneužíváním nemůže být nazýváno něco, co není zneužíváním, a toto nelze změnit ani přívlastkem sexuální. Ony termíny, které jsou zjevnými zmetky, musí ze scény pryč. Toto by měli dělat sexuologové a právníci, ale jsou z části pokakaní strachy a zčásti nekompetentní, tak to musíme udělat my. A toto je význam Pedonie. Ne papouškování omylů, nedorazů, až přímo nesmyslů, které najdeš na každém patníku - pardon, bakalářské či diplomové práci... Zkrátka a dobře, situace, kdy "pro účely tohoto zákona tuto zeď, která je evidentně bílá, budeme nazývat černou", musí skončit. Mate veřejnost, mate orgány činné v trestním řízení, soudce, ale i sexuology. Jestli chceš dělat vědu, tak ji dělej - to ale neuděláš tak, že drobně jinými slovy opíšeš to chybné, co koluje v mnoha pracích a je i citováno u nás na Pedonii.

Příklad z obchodního prostředí, tebou označený jako podplácení:
Situace A:
Holčičko, prosím, podrž mi na chviličku tuto tašku, potřebuji si rychle vyřídit hovor. Koupím ti pak zmrzku.
Komentář:
Je tu nějaké zneužití? Ne, není. Je to obchodní záležitost - poskytnutí služby a platba za ni. Není zde žádný problém.
Situace B:
Holčičko, prosím, pojď sem, já si chci sáhnout na tvoji pipinku. Koupím ti pak za to zmrzku.
Komentář:
Je tu nějaké zneužití? Ne, není! Je to čistý obchodní vztah - poskytnutí služby a platba za ni. Ovšem (!) - jde zároveň o pedosexuální aktivitu, tedy o trestný čin. Ovšem nikoliv o trestný čin zneužití, ale o jiný mravnostní trestný čin.

Co se týká toho, že v naší definici není obsažen případ, kdy zneužívaná osoba nebyla svolná vůbec, pak i to je jednoduché vysvětlit: Protože takový případ do definice vůbec nepatří. Zneužívaná osoba koná svoji činnost dobrovolně – ovšem jen proto nebo z větší části proto, že právě byla uvedena v omyl, či jí byly vědomě zamlčeny podstatné okolnosti, informace. Pokud by šlo o nedobrovolnou činnost, pak toto již koresponduje s aktuálním pojmem „znásilnění“.

Příklad ze Střípků:
Stříkačkou jsem plnil hošíkovi zadeček vodou a on dobrovolně spolupracoval, protože jsem mu namluvil, že je to nutné proto, aby šel z nemocnice dříve domů. Důležité momenty: a) uvedl jsem jej v omyl a b) dobrovolná spolupráce zneužívaného.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 19.11.2016 12:12:18

Ačkoliv jsem to uváděl již výše, znovu musím upozornit na správný význam slova ZNEUŽITÍ.

V žádném případě se nejedná pouze o zmatení uvedením v omyl (lhaním) nebo zamlčením důležitých faktů, jak to zde zplošťujete.

ZNEUŽITÍ je sobecké jednání, kdy jeden bezohledně využívá druhého pro SVŮJ OSOBNÍ PROSPĚCH a JEHO NEPROSPĚCH.

U činů SZ k tomuto dochází velice často. Dospělý "predátor" zneužívá dětskou oběť tím, že dosahuje VLASTNÍHO PROSPĚCHU (vzrušení či uspokojení) a způsobuje utrpení ZNEUŽITÉMU (trauma, bolest, fyzická zranění...).

To, že některé pedosexuální aktivity nenesou znaky zneužití jako takového a přesto jsou SZ označovány, neznamená, že zde budeme zcela převracet legislativní zvyklosti a snažit se rozsekat vědecké poznatky již v okamžiku navazování prvních nesmělých kontaktů. Jsem pro cestu diplomacie.

Terminologickým souslovím pedosexuální aktivity nemůžeme definovat SZ. Jde o dva odlišné jevy. Zavedl jsem jej proto, abychom problematiku očistili od předsudků a mohli se věnovat skutečné vědě, ne, abychom vše zkomplikovali. A definovat jeden pojem pojmem méně známým také není funkční. Stejně jako uvádění náhodných příkladů v situaci, kdy hledáme obecně platnou definici.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 19.11.2016 12:45:00

Plyšáček píše:To, že některé pedosexuální aktivity nenesou znaky zneužití jako takového a přesto jsou SZ označovány, neznamená, že zde budeme zcela převracet legislativní zvyklosti a snažit se rozsekat vědecké poznatky již v okamžiku navazování prvních nesmělých kontaktů. Jsem pro cestu diplomacie.

To, že některé pedosexuální aktivity nenesou znaky zneužití jako takového a přesto jsou jako SZ označovány, PRÁVĚ ZNAMENÁ, že je potřeba prosazovat změnu. Činnost, kterou ty prosazuješ v citovaném příspěvku, nevidím jako smysluplnou. Na téma sexuálního zneužití jsou napsány hromady odborného materiálu. V něm se právě používají ony pojmy ve zmatečných smyslech - jestli chceš tvořit totéž, pak jen přidáváš další zbytečnou literaturu k té, která již je k dispozici.

Plyšáček píše:Terminologickým souslovím pedosexuální aktivity nemůžeme definovat SZ. Jde o dva odlišné jevy. Zavedl jsem jej proto, abychom problematiku očistili od předsudků a mohli se věnovat skutečné vědě, ne, abychom vše zkomplikovali. A definovat jeden pojem pojmem méně známým také není funkční. Stejně jako uvádění náhodných příkladů v situaci, kdy hledáme obecně platnou definici.

No, pominu, že nechápu, co jsi v tomto odstavci vlastně chtěl říci, protože v něm popíráš smysl celého konání… Nebo jestli tím chceš říci, že napíšeme nějaké další výpisky z literatury, tak aby to nikoho nepohoršilo, nikoho se to nedotklo, všichni nalezli své známé termíny v jim známých (nesprávných) konotacích – a tím že ohromíme odborný svět… Ne, svět můžeme ohromit tím, že sepíšeme smysluplné definice, a to s využitím těch životních zkušeností, za které leckdo z nás pykal, ale nyní je využije ve prospěch společnosti.

Obecně platná definice sexuálního zneužití je známá. Různými slovy ji najdeš v mnoha pracích. Netřeba se namáhat tvorbou takových, které budou jen synonymem. Ovšem všechny tyto definice jsou chybné a matoucí. Proto je třeba vytvořit a začít prosazovat naše definice, které budou odrážet skutečnou realitu. Od diskuze jsme tu všichni, od prosazování jsi tu ty – aspoň ses do této role styčného důstojníka s různými orgány a sexuology pasoval, tak konej.

Pedosexuální aktivita je pochopitelně termín odlišný od termínu sexuálního zneužívání - nikde to nezaměňuji, nevím, kde jsi takový názor získal. Sexuální zneužívání podle Asceho - Neptunovy definice může probíhat mezi libovolně starými osobami, přičemž některé bude špatné jen v rovině morální, jiné bude i trestné. Spojitost je v tom, že takové sexuální zneužití, které současně je pedosexuální aktivitou, je automaticky trestné.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 20.11.2016 17:48:22

Sleduji, že jsme si stanovili velice náročný úkol. Nerad bych celý proces komplikoval. Již v úvodu je jasně stanoven cíl, nebudeme při vymezení pojmu předělávat celou terminologii. Pro začátek nám bude úplně stačit splnit tento první krok.

Asce píše:Obecně platná definice sexuálního zneužití je známá. Různými slovy ji najdeš v mnoha pracích. Netřeba se namáhat tvorbou takových, které budou jen synonymem. Ovšem všechny tyto definice jsou chybné a matoucí.
Ano, definic je mnoho, vždyť je i uvádíme se všemi jejich nedostatky v úvodu vlákna. Není ale známa žádná jedna "obecně platná". Nesouhlasím s tím, že navrhované definice jsou synonymické. Právě že z mnou navrhovaných jsou odstraněny mnohé nesrovnalosti, hodnotící přívlastky, dvojznačná nebo zavádějící tvrzení. Držím se co největší obecnosti. Zda budou i obecně platné, závisí do velké míry na tom, jakým stylem budeme postupovat dále.

Teprve v 25. příspěvku docházíme ke zjištění, že ani obecně používaná slova jako slovo zneužívání nechápeme jednotně. Takto se nikam nedostaneme.

Asce píše:Na téma sexuálního zneužití jsou napsány hromady odborného materiálu. V něm se právě používají ony pojmy ve zmatečných smyslech - jestli chceš tvořit totéž...
Rozhodně ne a také to nedělám. Máme celé tématické vlákno Nová terminologie. A zde musíme dále pracovat na rozlišení termínů sexuální zneužití (SZ) a pedosexuální aktivity (PSA). Pro mne ani SZ nemá pejorativní nádech. A pojem PSA jsem zavedl právě proto, abychom jej nezanesly hodnotícími soudy.

Asce píše:Pedosexuální aktivita je pochopitelně termín odlišný od termínu sexuálního zneužívání - nikde to nezaměňuji, nevím, kde jsi takový názor získal.
Takový názor nemám a ani jej nikde nepíši. Asi reaguješ na tyto věty. Nemusíš osobně.
Plyšáček píše:Terminologickým souslovím pedosexuální aktivity nemůžeme definovat SZ. Jde o dva odlišné jevy.
Psal jsem to kvůli tomuto:
Asce píše:Pedosexuální aktivita je trestným činem.
Nemůžeme se uchýlit k takovému zevšeobecňování. Již dnes máme na fóru téma Přijatelné pedosexuální aktivity, kde kojící ženy dosahují vrcholů, legálního sexu s dětmi. (Netřeba zde reagovat na kojení, zde řešíme vymezení pojmu...)

Asce píše:...svět můžeme ohromit tím, že sepíšeme smysluplné definice, a to s využitím těch životních zkušeností, za které leckdo z nás pykal...
Všechny životní zkušenosti jsou cenné a poučné. Na fóru mají důležité místo v Životních příbězích. Při sestavování definic však nepomohou. Je to jen pár dílčích a osobních kazuistik, které nemohou napomoci tvorbě obecných definic. Věda se musí oprostit od emocí a osobních zájmů a vizí.

Asce píše:Od diskuze jsme tu všichni, od prosazování jsi tu ty...
No tak za to vám všem děkuji. A prosím vyjadřujte se o úřadujících odbornících i "odbornících" s úctou, jinak nás "nepřipustí" a označí "šarlatovým písmenem" jako škůdce a nebezpečné zvrácence. Své místo si musíme vybojovat moudrými texty bez vášně a meče.

Asce píše:Pokud by šlo o nedobrovolnou činnost, pak toto již koresponduje s aktuálním pojmem „znásilnění“.
Vše, co souvisí s nelegálním sexem s dětmi by mělo být označováno jako SZ. Pokud je mi známo, tak sexuologové za znásilnění považují pouze ty případy, kdy je násilně penis ve vagině, análu či ústech. U malého děvčátka by za znásilnění byl považován zřejmě i prst ve vagině. Při nedobrovolném SZ dětí dochází k tolika jiným a mírnějším a NEDOBROVOLNÝM praktikám, že pojem znásilnění by pro ně volil pouze zaujatý publicista.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 20.11.2016 21:10:25

Plyšáček píše:Sleduji, že jsme si stanovili velice náročný úkol. Nerad bych celý proces komplikoval. Již v úvodu je jasně stanoven cíl, nebudeme při vymezení pojmu předělávat celou terminologii. Pro začátek nám bude úplně stačit splnit tento první krok.

Ano, náročný úkol jsme si stanovili. Je jen škoda, že jsi jej záhy opustil a po velmi nadějné definici PSA sklouzáváš k opisování běžně dostupné literatury. Jistě, v některé literatuře jsou definice lepší, jinde úplnější, jinde horší, apod., ale pořád jsou to jen stejné myšlenky založené na chybných termínech.

To, že termín SZ necítíš v negativní konotaci, považuji za hrubou chybu. I v dalších částech předchozího tvého příspěvku vidím plno problémů - zejména s pojmem znásilnění to je úplně jinak. Prostě s takto pojatou prací nesouhlasím. Je zbytečná. Čekáš-li pochvalu od odborníků, třeba se jí dočkáš - předhodíš jim to, co znají. Jen si pomyslí, že už to mnohokrát četli, ale proč by někdo nemohl pořídit další výpisky, že...

Je mi líto, že svým přístupem strháváš i některé mladé a nezkušené soukmenovce, kteří pod tíhou tvé autority a v souvislosti s tím, že nedokáží problematiku komplexně posoudit, tak ti přitakají.

Vzhledem k tomu, že si nedáš říci, tak považuji za nutné vytvořit paralelní vlákno, kde se pokusím danou problematiku uchopit tak, aby nové definice byly skutečně přínosné. Aby dávaly jasné vodítko, byly přehledné a současně akceptovatelné. Bohužel, při mém nedostatku času nevím, kdy to bude. Ale dle mne není kam chvátat.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 20.11.2016 23:12:22

Asce píše:Ano, náročný úkol jsme si stanovili.
Asce, chápeš, že celé toto jedno vlákno je jen čtvrtinou jednoho z malých úkolů? Udělat jasno v terminologickém sousloví SZ a v tom, JAK JE DNES POJÍMÁNO? (1. část: SZ - co za ně považujeme, 2. část: SZ - vymezení pojmu, 3. část: SZ - konzultace se soudními znalci, 4. část: SZ - nová definice). V tomto tématu (2. část procesu) máme pouze dílčí cíl - zmapovat dosavadní definice a navrhovat PŘEDBĚŽNÉ nové definice jevu. Snad všichni sexuologové pod SZ zahrnují to, co já předběžnou definicí vymezuji. Ale jejich definice jsou často polovičaté - detailní rozbor nedostatků jsem provedl výše.

Asce píše:...po velmi nadějné definici PSA sklouzáváš k opisování běžně dostupné literatury...
Pouze v úvodních příspěvcích zcela záměrně "opisuji" zastaralé a zavádějící definice, abychom našli společný jmenovatel (ne vše hned rozsekali a zostudili) a pak s tím mohli dále pracovat. K přejmenování či naprostému předefinování může dojít až ve 4. fázi. Prosím nepospíchejme. Líbí se mi, že již začínáš psát způsobem "dle mne není kam chvátat".

Asce píše:To, že termín SZ necítíš v negativní konotaci, považuji za hrubou chybu.
V negativních konotacích jej vnímají lidé běžně a já se snažím vnímat jej s odstupem. Jen tak můžeme daný jev zkoumat vědecky. Vzorem v tomto je mi například doktor Kolářský, který sebe šílenější a sebe brutálnější sexuálně motivovaný čin nehodnotí z morálního hlediska. Protože vím o celé řadě nádherných milostných příběhů, které byly čistým vyjádřením lásky - a přesto byly trestným činem pojmenovaným pohlavní zneužití, nemohu při vyslovení těchto slov automaticky vidět mžitky před očima jako běžný spoluobčan.

Zvykl jsem si na to, že hanlivým slovem zneužití se označuje mnoho nesourodých jevů a jsem emocionálně neutrální. Zvykl jsem si na to slovo a jsem pro postup, který navrhuji (díky přesné definici časem, až budeme mít vlivnější pozici, poukázat na nevhodné a zavádějící označení pro daný jev), než bojovat od začátku za použití odlišně (podomácku) vnímaných termínů (s odbornou veřejností bychom zažívali "babylonské zmatení jazyků"). Zatím celý svět zná více child sexual abuse než Pedonii. Z toho (aktuálně) vycházím. Respektujme, alespoň částečně, současnou terminologii a diplomaticky s fundovanými poznatky poukazujme na nedotaženost a potřebnost jistých úprav. Nepospíchejme... Nebo můžeme být smeteni a ani se nerozkoukáme.

Asce píše:I v dalších částech předchozího tvého příspěvku vidím plno problémů - zejména s pojmem znásilnění to je úplně jinak.
Jen jsem se zmínil "pokud je mi známo...". Budu rád, když se ujmeš právě tohoto termínu. S pojmem znásilnění jsem se v souvislosti s dětmi setkal spíše jen v bulvárních plátcích. Všechny odbornější publikace (ne tedy soudní spisy) zabývající se tímto fenoménem hovoří o tzv. SZ, a to i v kazuistikách popisujících velice násilné jednání. Tyto publikace většinou dokonce ani dobrovolné případy nezmiňují (možná ze strachu, aby je někdo náhodou neumisťoval na pomyslný druhý břeh) a přesto stále píší pouze SZ, pohlavní zneužití nebo sexuální násilí na dětech. Termín znásilnění bych nechal dospělým.

Ale hlavně, jak uvádím výše, "nejde o to, jak soud toho kterého státu čin označí (pohlavní zneužití, ohrožování mravní výchovy mládeže či jakkoliv jinak)", ale "řešíme jej z hlediska psychologického a sexuologického, tedy jakožto jev, druh určité specifické mezilidské interakce". Interakce mezi osobou "pod zákonem" a "nad zákonem". Proč tedy vůbec mluvit o dalších "přesných termínech" z hlediska judikatury? To si ponechme jinam. Třeba až budeme psát příručku pro soudce. (No to si asi počkáme...)

Asce píše:Vzhledem k tomu, že si nedáš říci...
Na tvé podněty reaguji. Skoro se nechávám odvádět od cíle tohoto vlákna! Viz sekundární vykonání radikálního řezu a vytvoření dvou definic - jedné pro Pohlavní zneužití dítěte (z hlediska legislativy - mimo nosné téma) a jedné pro Sexuální zneužití kohokoliv (čím by bylo, kdybychom vnímali slovo zneužití v jeho původním a pravém významu - opět mimo nosné téma). Reaguješ také ty na podněty mé a přehodnotil jsi významový obsah slova zneužití?

Zneužití je využití někoho k osobnímu prospěchu a jeho neprospěchu, nikoliv jeho zmatení zamlčením či pokroucením informací (tzv. uvedením v omyl). Uvedení v omyl je pouze prostředkem (nástrojem), pomocí kterého můžeme zneužít. Jedním z mnoha prostředků. Přesto to stále držíš ve své definici, kterou jsi nazval Asceho - Neptunovou. (Neptune, ty s tím vážně souhlasíš přesně tak, jak je to naformulováno?) Připomeňme si, že i zneužití dětí má mnoho podob - ne jen to tzv. SZ. Pokud kupříkladu zneužijeme dítě k otrocké práci, kořistíme na něm (zneužíváme jej). A přitom dítě nemusí být uváděno v žádný omyl a ani mu nemusíme nic zamlčovat.

Asce píše:...považuji za nutné vytvořit paralelní vlákno, kde se pokusím danou problematiku uchopit tak, aby nové definice byly skutečně přínosné...
Máš-li do toho chuť... V tomto tématu je ale místa dost a mám rád týmovou spolupráci (koukni, jak to ovlivňuješ). Budu jen rád, když předem zkonzultuješ nejvýstižnější název, aby to tématicky optimálně zapadlo. A dej pozor na to, že můžeš díky případné (opakuji případné) neznalosti uvést řadu lidí v omyl a nést nepřímou zodpovědnost za jejich konání. Já se tohoto nebojím a nesu ji i za "některé mladé a nezkušené soukmenovce".
Medvídek
Uživatel
Povolání: Zatím se učím
... ve věku od: 2
... až do věku: 11
Děkoval: 230 x
Oceněn: 215 x

Příspěvekod Medvídek » 20.11.2016 23:57:23

Milý Asce.
Samozřejmě nemám tolik znalostí a zkušeností jako ty, ale tvoje definice mi připadá nepřesná. Při sexuálním zneužití osoba zneužitá přece nemusela být svolná, ale ani jí nemusely být zamlčeny informace. Když jsem nad tím přemýšlel, tak Pyšáčkova definice podle mě vystihuje sexuální zneužití přesněji. Nevymyslel jsem případ, pro který by neplatila.
Například když by dospělý unesl holčičku a prováděl s ní zakázané aktivity a ona s tím nesouhlasila. Podle tvé definice by to nebylo SZ. Plyšáčkova definice jasně říká, že SZ je JAKÁKOLIV interakce sexuálního rázu mezi osobou způsobilou a osobou nezpůsobilou. To zahrnuje všechny případy.
Pokud se v něčem mýlím, tak mě prosím opravte.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 21.11.2016 13:33:08

Medvídek píše:Milý Asce.
Samozřejmě nemám tolik znalostí a zkušeností jako ty, ale tvoje definice mi připadá nepřesná...

Ano, milý Medvídku, přesně tak, jak to píšeš, tak to je názorná ukázka toho, proč nesouhlasím s takovými názory.

Předně:
Naší snahou by mělo být to, aby pojmy, které se běžně používají, měly vždy ten význam, který z nich vyplývá. Tedy čin, který vůbec není tím, co si člověk pomyslí při slově "zneužití", nemůže tohoto významu nabýt tím, že před něj přidám upřesňující přídavné jméno. Tedy například sexuální trestný čin, který ale nenese znaky zneužití, se zneužitím nemůže stát tím, že před slovo "zneužití" přidám slovo "sexuální".

Prosím, nezaměňujme neustále to, že něco je trestné, s tím, že je to vždy sexuální zneužití. Trestných činů sexuálního rázu na dětech je celá řada - podle mne jen některé jsou sexuálním zneužitím, zatímco podle stávající definice - a tebe, jsou sexuálním zneužitím všechny. Tedy s výjimkou těch, které jsou znásilněním - jež je ovšem v současné terminologii také definováno zmatečně.

Tedy k tomu co píšeš:
"Plyšáčkova definice jasně říká, že SZ je JAKÁKOLIV interakce sexuálního rázu mezi osobou způsobilou a osobou nezpůsobilou."
Já dodávám:
"Jakákoliv interakce sexuálního rázu mezi osobou způsobilou a osobou nezpůsobilou je trestným činem. Některé tyto trestné činy mají charakter sexuálního zneužití."

Dále k tomu, co píšeš:
"Například když by dospělý unesl holčičku a prováděl s ní zakázané aktivity a ona s tím nesouhlasila. Podle tvé definice by to nebylo SZ."
Já dodávám:
"Toto není sexuální zneužití ani podle současné (právní) terminologie, ani podle Asceho - toto je znásilnění, tedy výrazně tvrdší kalibr."

Příklad, kde jasně vynikne, co tu celou dobu tvrdím:
Představme si situaci, kdy se 14letá dívka zamiluje do 20letého mladíka. Sama jej bude svádět - a že to taková čtrnáctka sakra umí, když chce... Mladík podlehne, ostatně rád, dívka se mu líbí a je mu sympatická. Budou se milovat, postupně plánovat rodinu, budou se chovat řádně...
V současné době - podle platného názvosloví - je toto jasné sexuální zneužívání. Ptám se - kdo tady koho zneužil? Nikdo nikoho - odpovídám. Tak jak to proboha může být zneužívání? To, co říkám já, je to, že o žádné zneužívání nejde, avšak jedním dechem dodávám, že stále jde o trestný čin. Prostě tak je zákonem nastavena věková hranice. Tedy ten mladík se dopustil trestného činu. Mravnostního trestného činu - ale ne typu sexuálního zneužívání.
Fíres
VIP člen
Povolání: Zatím studuji
... ve věku od: 2
... až do věku: 16
Děkoval: 1124 x
Oceněn: 256 x

Příspěvekod Fíres » 21.11.2016 18:41:42

Je to už téměř rok, co jsem objevil ČEPEK a později i Pedonii. Kdyby mi někdo v tu dobu řekl, že někdo sexuálně zneužil nějaké dítě, tak by mi přišly na mysl penetrační techniky a jak jsem se později přesvědčil, tak touto chudou definicí jsem bohužel netrpěl sám...

Později jsem byl přesvědčen, že pojem SZ je mnohem širší. Moje definice byla v tu dobu asi taková: "SZ je jakýkoli kontakt mezi dítětem a dospělým, který je nějak sexuálně motivovaný." Ač jsem měl jistou představu, co ještě za SZ považovat a co ne, tak jsem si přesnou hranicí jistý nebyl.

Pak přišel další pojem pedosexuální aktivita (PSA), jasně definovaný, docela dobře pochopitelný. Nebyl problém, představit si, co to PSA je a co ne. Tak se začala líhnout čím dál tím lepší orientace mezi pojmy týkajícími se aktivit s dětmi.

A pak jsem si přečetl tohle....

Zmatek. Celou diskuzi, kde jste se pokoušeli definovat pojem SZ, jsem si přečetl a přiznám se - příliš jsem z toho moudrý nebyl. Přes den se mi to však v hlavě trochu rozleželo a při cestě domů jsem si udělal takový přehled, co to tu vlastně máme, a došel jsem k tomu, že veškeré definice můžeme rozdělit do tří kategorií.

• Právní

Sexuální zneužití = pohlavní zneužití, které přesně definuje trestní zákoník a není třeba jej zde více rozepisovat.
  • Systematický

Jdeme přesně podle významu jednotlivých částí pojmu. Krásným zástupcem tohoto druhu definice je Asceho (Asceho-Neptunova) definice.
  • Abstraktní

Jedná se o skupinu, kam můžeme zařadit většinu aplikovaných definic. Můžeme ji ještě rozdělit na takové dvě podskupiny.

• Přirozený

Je to význam pojmu SZ, který si vytváří každý sám ve své hlavě na základě toho, co se o tomto pojmu dozvěděl. Z mého pozorování, co jsem tu přečetl, bych vytvořil zástupnou definici dosti neohrabaně asi nějak takto: "SZ = nelegální PSA."
    • Umělý

Většina napsaných definic, které se snaží nějak přesněji definovat SZ, ale převážně vychází z přirozené definice, tedy je to jen lépe napsané, to co je o pár řádků výše, SZ = nelegální PSA. Sem patří i Plyšáčkova definice.

Z toho, co tu píšete mi přijde, že se tu vytváří pojem SZ, který ovšem není shodný s tím, co máme v zákoně, tedy pojem pohlavní zneužití. Snaha je to krásná, ale nikde se tu nedočtu proč? Tedy pokud by měl tento pojem sloužit k určení toho, co je legální a co ne, tak je snad lepší použít definici ze zákonů a spíše detailně popsat, co ještě je a co není legální.

Abychom rozlišili, co je morálně únosné? Ale tak v tom případě na to jdeme pánové úplně špatně... To bychom měli dělat něco podle současné morálky. My vytváříme spíše něco, podle čeho by se měla morálka určovat...

Abychom upřesnili již delší dobu používaný pojem SZ? Pak je snad nejjednodušší vrátit se zpátky k zákonné definici. Pokud někde čteme o SZ, je tím snad pokaždé myšlena nelegální činnost... Nevidím důvod vytvářet nějakou abstraktní definici, která je odlišná od toho, co určuje zákon. Samozřejmě zákon není zcela jednoznačný, ale spíše bychom se jej měli snažit upřesnit a to především na základě praxe, jak jsou trestné činy posuzovány...

Plyšáček v tomto tématu píše:Řešíme jej z hlediska psychologického a sexuologického, tedy jakožto jev, druh určité specifické mezilidské interakce, nikoliv z hlediska trestněprávního, kde jde toliko o stanovení legality. Nezajímá nás pouze otázka trestnosti, zkoumáme celý fenomén.

Plyšáček v příspěvku o PSA píše:SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ DÍTĚTE či POHLAVNÍ ZNEUŽITÍ DÍTĚTE se váže vždy k legislativě dané země a označuje trestný čin.

Takže, SZ nemusí být protiprávní, teda ne podle druhé citace SZ označuje trestný čin... Počkat v první citaci je napsáno, že nás otázka trestnosti nezajímá.... TAK JAK TEDA!

(Samozřejmě by se v této diskuzi mělo počítat s výrokem, který byl v instrukcích pro ni, ale není možné, aby se na základě jedné instrukce vytvořila definice pro něco, co je na tom samém webu, tím samým člověkem, popsáno, jako něco, co ale odporuje instrukcím k vytvoření definice pro ten samý pojem. TO BY ZNAMENALO, ŽE SAMI VYTVÁŘÍME 2 DEFINICE PRO 1 POJEM!)

Potřebuji pochopit význam, co má pojem SZ vyjadřovat. Poté budu schopen zasáhnout efektivně do tvorby definice pro tento pojem. Ale dokud se mi budou významem křížit jednotlivé požadavky na pojem SZ, tak nebudu schopen posoudit, jak vlastně pojem SZ definovat.
Neptun
Moderátor
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1164 x
Oceněn: 1016 x

Pohlavní zneužití - vymezení pojmu

Příspěvekod Neptun » 21.11.2016 20:41:23

Zaprvé, mně jde o definici pojmu pohlavní zneužití dítěte (PZD). Vědeckou, řekněme sociologicko-psychologicko-sexuologickou definici. Vhodnou pro přesné odborné diskuse. Pokud možno transkulturně použitelnou. Nebude-li definice vyhovovat zákonodárcům a orgánům v trestném řízení jednoho státu, měli by rozšířit příslušný trestní paragraf o další typy činů, nikoli měnit a kazit odborný termín. Takže o definici pro trestní zákoník mi nejde. Odmítám budovat paralelně dvě definice. Vpravdě v TZ žádná definice vůbec není, Fíresi, nebo ji můžeš citovat?

Zadruhé trvám na jazykové ekvivalenci původního českého slova pohlavní a přejatého sexuální. Jde prostě o překlad z angličtiny. Pokud někdo vnímá tato dvě slova odlišně, odchýlil se od podstaty a měl by svůj slovník zkulturnit. Protože píšeme česky, byť odborně, používám výhradně slovo pohlavní, ale považuji jej za ekvivalent slova sexuální a odmítám mít vedle sebe dvě definice lišící se tímto slovem. Českému slovu pohlavní pak ještě odpovídá i z angličtiny přejaté slovo genderový. V tomto případě raději používám to přejaté slovo a český termín budu používat jen jako ekvivalent slova sexuální.

Zatím jsem dostatečně neprozkoumal všechny konotace termínu zneužití. Nemyslím si, že by bylo důležité zamlčení informací, jak to chápe Asce. Zatím pracovně použiji názoru, že jde o činnost ku prospěchu svému a neprospěchu druhého.

Pak tedy pracovně, s odvoláním na své dřívější příspěvky, navrhuji tuto definici (Systematickou dle Fírese) ku další diskusi:
Pohlavní zneužití dítěte (PZD) je jednání, zahrnující (dotykově i bezdotykově) pohlavní orgány a sekundární pohlavní znaky, kdy jedna osoba využívá druhou, věkově (nebo psychicky nebo fyzicky) nezpůsobilou osobu pro svůj osobní prospěch (vzrušení, ukojení) a její neprospěch.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 21.11.2016 20:51:44

Plyšáček píše:… toto jedno vlákno je jen čtvrtinou jednoho z … úkolů? Udělat jasno v terminologickém sousloví SZ a v tom, JAK JE DNES POJÍMÁNO? (1. část: SZ - co za ně považujeme, 2. část: SZ - vymezení pojmu, 3. část: SZ - konzultace se soudními znalci, 4. část: SZ - nová definice). V tomto tématu (2. část procesu) máme pouze dílčí cíl - zmapovat dosavadní definice a navrhovat PŘEDBĚŽNÉ nové definice jevu. Snad všichni sexuologové pod SZ zahrnují to, co já předběžnou definicí vymezuji. Ale jejich definice jsou často polovičaté - detailní rozbor nedostatků jsem provedl výše.

Ano, tak nějak – avšak přesto docela jinak – bych si to představoval. Zejména dílčí úkoly bych viděl rád v jiném pořadí – takovém, které bude z mého pohledu logické. Například jsem vůbec nemohl odpovídat na úvodní anketu „SZ – co za ni považujeme“, protože se vůbec neshoduji v tom termínu. Jelikož jsem předpokládal, že ty „zneužíváním“ nazýváš něco, co není zneužíváním, jak pak mohu odpovídat? Já za to, co ty nazýváš sexuálním zneužíváním (a s tebou omylem široká veřejnost, bohužel však i odborníci a zákony), považuji zhruba to, co ty nazýváš PSA (pedosexuální aktivitou). Za sexuální zneužívání pak považuji úzký výsek PSA.

Již z toho, co jsem napsal, je zřejmé, že nejprve jsme měli zapracovat na definicích, teprve potom tvořit ankety a něco zkoumat.

Podle mne mělo být jedno diskuzní vlákno, kde se může každý svobodně vyjádřit, a teprve po shrnutí diskuze k danému pojmu vytvořit definice. Ty by byly v separátním uzamčeném vlákně – a představovaly by jeden z výstupů (celé) Pedonie směrem k odborné i laické veřejnosti. Vlákno by začínalo (průběžně doplňovaným) obsahem a jednotlivé části by se postupně přidávaly:

1. Shrnutí stávajícího stavu definic sexuologických pojmů
    1. Výpisky z literatury s odborným komentářem.
    2. Mezioborové porovnání stávajících definic (různé významy stejných pojmů v různých segmentech společnosti).
    3. Nevýhody stávajících definic.
  2. Nové definice sexuologických termínů dle Pedonie
    1. Rekapitulace potřeby vytvoření nových definic.
    2. Jednotlivé nově definované sexuologické jevy.
  3. Konzultace našich návrhů s odborníky
    1. Sexuologové – jejich vyjádření k věcné náplni našich definic, doporučení, úpravy, stanovisko k tomu, zda budou ochotni naše definice začít používat.
    2. Právníci – jejich seznámení s věcnou náplní našich definic, doporučení, úpravy; (právníci musí používat definice dle platných zákonů, i tak však mohou rozšiřování našich definic významně napomoci).
    3. Zákonodárci – jejich seznámení s našimi definicemi, snaha o prosazení do zákonů.
  4. Výzkumná práce mezi našimi členy (která bude na základě jednoznačných pojmů relevantnější)
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 21.11.2016 20:53:09

Fíresi. Na svůj věk na to nejdeš špatně. Ale tvé dělení je nadmíru osobité. Jen se ve zkratce zastavím u některých hrubějších nesrovnalostí. K mnohému se vyjadřuji srozumitelně výše.

Fíres píše:Sexuální zneužití = pohlavní zneužití, které přesně definuje trestní zákoník a není třeba jej zde více rozepisovat.
V TZ není SZ definováno. A obrat "nebo jiným způsobem pohlavně zneužije" moc exaktně nepůsobí.

Fíres píše:Jdeme přesně podle významu jednotlivých částí pojmu. Krásným zástupcem tohoto druhu definice je Asceho (Asceho-Neptunova) definice.
Postup je dobrý. Až na to, že se vychází z chybného výkladu slova zneužití.

Fíres píše:...veškeré definice můžeme rozdělit do tří kategorií. Právní, systematické, abstraktní.
Všechny definice jsou "abstraktní". Tvé dělení je ambiciózní, ale nikam se s ním nedostaneme.

Fíres píše: "SZ = nelegální PSA."
Nesouhlasím. SZ je mezi věkově způsobilým a věkově nezpůsobilým. PSA je mezi prepubertálním dítětem nebo začínajícím pubescentem a dospělým.

Fíres píše:TO BY ZNAMENALO, ŽE SAMI VYTVÁŘÍME 2 DEFINICE PRO 1 POJEM!
Jedno slovo nebo sousloví (zde SZ) může mít různé významy v různých terminologiích. Zatímco právníci jej užívají v jednom významu, sociologové, psychologové a sexuologové v jiném významu. Proto můžeme mít i několik odlišných definic.
Neptun
Moderátor

Příspěvekod Neptun » 21.11.2016 21:08:14

Plyšáček píše: SZ je mezi věkově způsobilým a věkově nezpůsobilým.
Nesouhlasím. Výše jsem odvodil, že PZ nezáleží na věku, přesněji pak PZD nezáleží na věku aktivního, pouze dotčeného (případně ne věku, ale jiné míry způsobilosti). Proč musí být jeden způsobilý? Vysvětli.

Plyšáček píše: Zatímco právníci jej užívají v jednom významu, sociologové, psychologové a sexuologové v jiném významu. Proto můžeme mít i několik odlišných definic.
Nesouhlasím. Odborníci různých oborů si budou potřebovat modifikovat definici podle svých potřeb. My musíme nabídnout jedinou výchozí definici.
Asce
Administrátor

Re: Pohlavní zneužití - vymezení pojmu

Příspěvekod Asce » 21.11.2016 21:10:05

Neptun píše:Zaprvé, mně jde o definici pojmu pohlavní zneužití dítěte (PZD). Vědeckou, řekněme sociologicko-psychologicko-sexuologickou definici. Vhodnou pro přesné odborné diskuse. Pokud možno transkulturně použitelnou. Nebude-li definice vyhovovat zákonodárcům a orgánům v trestném řízení jednoho státu, měli by rozšířit příslušný trestní paragraf o další typy činů, nikoli měnit a kazit odborný termín.

Zcela souhlasím.

Neptun píše:Zatím jsem dostatečně neprozkoumal všechny konotace termínu zneužití. Nemyslím si, že by bylo důležité zamlčení informací, jak to chápe Asce.

Já zamlčení relevantní informace považuji za jednu ze dvou alternativ k tomu, abych libovolný jev nazval zneužitím.

Příklad z firmy:
Účetní a majitel firmy. Zneužila jeho dobroty, důvěřivosti, lenosti, přepracovanosti,... a okrádala jej o částky, které si převáděla na vlastní účet. Ona jej jen prostě neinformovala o všech transakcích... Zneužila jej (tedy v tomto případě nikoliv sexuálně).

Zneužití chápu jako takový jev, při kterém postižená osoba dobrovolně spolupracuje se zneužívajícím, protože na základě jím podaných (aktivní varianta) či naopak nepodaných (pasivní varianta) relevantních informací, měla za to, že koná ve svůj prospěch.

Neptun píše:(zneužití)...pracovně použiji názoru, že jde o činnost ku prospěchu svému a neprospěchu druhého.

S tímto se také neztotožňuji. Jsme Pedoňané a víme - na rozdíl od obecné veřejnosti, že to, co se nyní nazývá sexuální zneužití, nemusí být vždy a bezpodmínečně v neprospěch tzv. oběti. To pochopitelně nijak nesnižuje případnou trestnost.
Neptun
Moderátor

Re: Pohlavní zneužití - vymezení pojmu

Příspěvekod Neptun » 21.11.2016 22:16:52

Asce píše:
Neptun píše:(zneužití)...pracovně použiji názoru, že jde o činnost ku prospěchu svému a neprospěchu druhého.
S tímto se také neztotožňuji. Jsme Pedoňané a víme - na rozdíl od obecné veřejnosti, že to, co se nyní nazývá sexuální zneužití, nemusí být vždy a bezpodmínečně v neprospěch tzv. oběti.
Jak se neztotožňuješ? Vždyť jsme spolu v souladu. Veřejnost je mimo. Co není v neprospěch, není zneužití. Je to nějaká jiná nedovolená aktivita.

Zpět na “ZNEUŽÍVÁNÍ”