Mikuláš, čerti a andělé

Do tohoto fóra patří vše, co se nehodí jinam. Představujte a sdílejte své koníčky, záliby, pište vtipy i filozofická zamyšlení netýkající se přímo problematiky dětí. Zakázané jsou spamy a jakákoliv vulgární vyjádření.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1763 x
Oceněn: 6147 x

Mikuláš, čerti a andělé

Příspěvekod Plyšáček » 5.12.2016 19:52:36

Mikuláš, čerti a andělé

Každým rokem chodí začátkem Adventu v mnoha křesťanských národech Mikuláš se svojí partou. Každé dítě i každý rodič tyto okamžiky prožívá individuálně a jistě tento zvyk patří do naší kultury. V mnoha případech ovšem mohou děti zažít velká psychická traumata a zranění.

Pokud jsou maličcí, nechápou, že jde o "karnevalové divadlo", nýbrž vše berou smrtelně vážně. Pokud nerozvážní rodiče vezmou miminka ven na šílené orgie pekelníků či pozvou Mikulášovu sebranku přímo do bytu, který až dosud dítě vnímalo jako oázu klidu a bezpečí, mohou svému potomkovi nejen pocuchat nervy, ale i připravit špatné spaní, regresivní chování, pomočování a běsy a strachy s cukajícím očíčkem do budoucna. Rodič, kterému vždy důvěřovaly a utíkaly se k němu pod ochranu, se v některých případech proměňuje v podivného spekulanta a vyjednavače s podsvětím a nebo přímo vyhrožuje dítěti, že pokud se nepolepší, vydá ho branám pekelným. Šílenci, udržovatelé brutálních tradic a laičtí vychovatelé.

Je zřejmě dobré, aby se dítě prostřednictvím pohádek či "vyrovnaných" Mikulášů, nezbedných čertíků a svatých andílků postupně seznamovalo se základními archetypy Dobra a Zla. Ale pokud se pár podnapilých čertů s otřesnými maskami a ještě horším chováním vyřádí v jeden den roku na ulicích, nic dobrého to, dle mého, dnešní, již tak psychicky "choré" a vystresované, česky "vycukané", společnosti, nepřinese.

Napadlo mě, zda by pedofilové neměli více aktivně bojovat za zdravější psychický vývoj dětí, i kdyby měli vést boj se samotným peklem. I dle zkušeností učitelek jsou děti před Mikulášem spíše divočejší, neklidnější a zlobivější, než obvykle. A i já si každý rok oddychnu, když už tyto dny jsou za námi a dětičky začnou zase normálně fungovat.

Občas se městem prohání i školáci s neuměle vytvořenými maskami. Jsou spíše hanbou této tradici. Ale na druhou stranu - menší děti se pak tolik nebojí.

Sledoval jsem desítky čertic a andělic ze svého pohledu. Některé čertice, zvláště s hezkým pevným ocáskem, mi připadaly poněkud více sexy než asexuální andělé. Ale není nad čisťounkou panenku, která je milá, laskavá a poslušná i bez hrozby peklem.

Na závěr mě teď napadla otázka, zda náhodou svatý Mikuláš nebyl jedním z nejslavnějších pedofilů všech dob. Jsem přesvědčen, že jistě ano. Mohli bychom to více prověřit a případně mediálně protlačit. Co Vy na to?

Co vy si myslíte o této problematice?

Obrázek
odkaz a zdroj: www.grossarltal.info
Max
VIP člen
... ve věku od: 3
... až do věku: 12
Děkoval: 2143 x
Oceněn: 451 x

Re: Mikuláš, čerti a andělé

Příspěvekod Max » 5.12.2016 20:11:55

Áno, máš pravdu v tomto strašení detí čertami a pod. Mal som možnosť vidieť a fotiť také situácie, kde deti boli totálne vystresované, až v šoku. Bolo by treba zapracovať na prevencii mediálne, aby sa trochu rodičia uvedomili, akú traumu deťom takýmto nerozvážnym konaním spôsobujú.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2374 x
Oceněn: 2210 x

Příspěvekod Asce » 5.12.2016 21:19:03

Tak zrovna dnes mluvil na ČT24 o této problematice mladý psycholog. Od moderátorky dostával obdobné otázky, jaké nastiňuje Plyšáček. Jeho resumé bylo takovéto:

• Na prvním místě je přiměřenost a rozum rodičů. Ti by měli svého potomka znát - některé dítě je plašší, takže zde bude jasně dominovat anděl a čert bude pokukovat z povzdálí, jinde je to jinak. A neméně by rodiče měli znát, jakou partu si domů vlastně zvou. Pustit přes práh bandu neznámých a zdivočelých ožralů je od rodičů krajně nezodpovědné.
  • Drobný a výjimečně zažívaný strach, zdůrazňuji slovo "drobný" i sousloví "výjimečně zažívaný", je u dnešních dětí plně na místě.
  • Mikulášská nadílka je také příležitostí, kdy se malé dítě může v atmosféře "důležitosti" prezentovat tím, co si připravilo (básnička, taneček, písnička...).
Fíres
VIP člen
Povolání: Zatím studuji
... ve věku od: 2
... až do věku: 16
Děkoval: 1262 x
Oceněn: 283 x

Příspěvekod Fíres » 5.12.2016 22:33:48

Plyšáček píše:V mnoha případech ovšem mohou děti zažít velká psychická traumata a zranění.

Mohou svému potomkovi nejen pocuchat nervy, ale i připravit špatné spaní, regresivní chování, pomočování a běsy a strachy s cukajícím očíčkem do budoucna.

Pokud se pár podnapilých čertů s otřesnými maskami a ještě horším chováním vyřádí v jeden den roku na ulicích...
Nemyslím si, že by menší postrašení bylo nějak vážně škodlivé. Samozřejmě je třeba strašit přiměřeně. Pokud se dítě schovává k mamince, i když jen slyší řinčení řetězů, není třeba, aby čert vůbec vcházel do bytu. Zato pokud se dítě očividně nebojí, nevidím problém v tom, aby na něj vyběhl čert v plné parádě. Případy, kdy se dítě rozbrečí či dokonce počurá jsou daleko za hranou a žádný rozumný člověk by to neměl dopustit...

Plyšáček píše:Pokud se pár podnapilých čertů s otřesnými maskami a ještě horším chováním vyřádí v jeden den roku na ulicích, nic dobrého to, dle mého, dnešní, již tak psychicky "choré" a vystresované, česky "vycukané", společnosti, nepřinese.
Ano, pokud se pár opilců jde bavit strašením dětí, tak to ničemu nepomůže, ale právě mírné postrašení může "dnešní psychicky choré a vystresované společnosti" pomoct se zocelit.

Plyšáček píše:Rodič, kterému vždy důvěřovaly a utíkaly se k němu pod ochranu, se v některých případech proměňuje v podivného spekulanta a vyjednavače s podsvětím a nebo přímo vyhrožuje dítěti, že pokud se nepolepší, vydá ho branám pekelným.
Ano. Některé věci, co rodiče říkají, nejsou zrovna nejvhodnější, ale připomeňme i druhou stránku, kdy mohou rodiče dítěti onu ochranu poskytnout a víru v ně v dítěti ještě zvýšit......

Celkově bych neviděl tuto tradici negativně, jen se musí provádět rozumně a s mírou. Pokud je někomu způsobeno trauma, tak to není chybou tradice, ale těch, kdo se ji pokouší udržovat...
Medvídek
Uživatel
Povolání: Zatím se učím
... až do věku: 11
Děkoval: 230 x
Oceněn: 217 x

Příspěvekod Medvídek » 6.12.2016 0:05:56

No nevím, co si mám o tom myslet. Upřímně mám na to dosti odlišné názory.
Fíres píše: Pokud se dítě schovává k mamince, i když jen slyší řinčení řetězů, není třeba, aby čert vůbec vcházel do bytu. Zato pokud se dítě očividně nebojí, nevidím problém v tom, aby na něj vyběhl čert v plné parádě. Případy, kdy se dítě rozbrečí či dokonce počurá jsou daleko za hranou a žádný rozumný člověk by to neměl dopustit...

Já bych řekl, že jen ať je čerti postraší. A to, že se dítě rozbrečí nebo počůrá, to je normální - jsou to děti. Na tom nevidím vůbec nic divného. Tak se převléknou a za 10 minut už se zase smějí, nic víc se nestane. Těm věcem o traumatech prostě nevěřím a to mi nevymluvíte. Samozřejmě něco jiného je, když do bytu vlítne skupina ožralů, kteří hulákají na celý dům. To už je špatně. Ani ne proto, že by se děti bály, ale podle mě by děti vůbec neměly přicházet do styku s opilými lidmi.
Max píše:Mal som možnosť vidieť a fotiť také situácie, kde deti boli totálne vystresované, až v šoku. Bolo by treba zapracovať na prevencii mediálne, aby sa trochu rodičia uvedomili, akú traumu deťom takýmto nerozvážnym konaním spôsobujú.

Na to mám asi takovýto názor: U nás na ZŠ to je tak, že čerti přijdou ke třídě, udělají co největší hluk už při vstupu do třídy, dvakrát nebo třikrát ji oběhnou, přičemž dělají co největší hluk (řvou, třískají řetězy o lavice...). Potom se postaví před tabuli a vejde Mikuláš s anděly. Děti se uklidní a už je to v pořádku, zazpívají společně nějakou písničku, dostanou odměnu a zase všichni odejdou.
Na tomto nevidím nic špatného. Pokud se někdo rozbrečí, tak se uklidní hned, jak přijdou andělé. A když ne, tak se uklidní, až odejdou čerti.
Neptun
Moderátor
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1221 x
Oceněn: 1147 x

Mikuláš, čerti a andělé

Příspěvekod Neptun » 6.12.2016 8:59:39

Mikuláš nebyl ani trochu pedofilní, nejspíš nikdy nedělal nic cíleně pro děti. Byl biskupem a bránil křesťany proti tehdy ještě většinovým pohanům, vysvobozoval odsouzené, bojoval proti alternativním náboženským učením, prostě se stal známým a oslavovaným čistě z teologických a politických důvodů.
Také rozdával majetek zděděný po otci. Z toho vznikly legendy o obdarování dcer zchudlého šlechtice. Nerozdával dárky nějakým dětem, ale podaroval prý tajně v noci tři dospělé dívky, které neměly věno na vdávání a mohly skončit v nevěstinci. Asistující andělé a čerti jsou v tradici asi omezeni na Česko a Slovensko.
Z toho plyne, že v naší rodině naděluje Mikuláš sice dětem, ale tajně v noci. Nikdy nepřišel otevřeně k nám domů, natož s nějakými kašpary okolo. Čili jsme nemuseli řešit nějaká psychická traumata. Prostě děti ráno objevily uprostřed pokoje hromadu ovoce a ořechů.
Naše vynalézavé děti chtěly Mikuláše vidět. Chtěly jej při nadílce přistihnout. Tak jednou nebo dvakrát natáhly provázek přes celý pokoj, jeden konec si dcera přivázala na palec u nohy. No, nic neviděly. I když manželka při nadělování do provázku vrazila, dceru to neprobudilo. Děti mají tvrdý spánek.
Tori
Uživatel
... ve věku od: 5
... až do věku: 15
Děkoval: 89 x
Oceněn: 35 x

Příspěvekod Tori » 6.12.2016 14:58:08

Plyšáček píše:V mnoha případech ovšem mohou děti zažít velká psychická traumata a zranění.
Tohle je podle mě problém hlavně rodičů a né tradice jako takové. Rodiče by měli své dítě znát a podle toho vytvořit onu hranici. Zodpovědní rodiče toho mohou k výchově využít a ti nezodpovědní naopak dítě poškodit. A jistá míra strachu je i pro dítě důležitá.

Asi taky hodně záleží na místě. Na vesnici je pojetí této tradice odlišné než ve městě. Já znám hlavně to vesnické, které se dá opravdu nazývat tradicí. Ve městě to už takové není. Tam se opravdu může najít spoustu opilců, kteří jen straší děti a dělají bordel.
Mack
Moderátor
... ve věku od: 0
... až do věku: 7
Děkoval: 984 x
Oceněn: 926 x

Příspěvekod Mack » 6.12.2016 15:57:27

Tiež som proti takémuto strašeniu detí. Nerád sa pozerám na vystrašené deti. Ak sa to preženie, u citlivejších detí to môže mať trvalé následky. Čo ja si pamätám zo škôlky, tiež som mal veľký strach z čerta a mnohé deti plakali (hlavne holčičky). Nemal som to rád.
Určite by som netvrdil, že keď dieťa plače od strachu či nebodaj sa pociká, že je to v poriadku. Veď to je absurdné, takto ich trápiť. Keby bolo po mojom, tak čerta by som k deťom vôbec nepúšťal.
Angelo
Uživatel
... ve věku od: 5
... až do věku: 20
Děkoval: 256 x
Oceněn: 325 x

Příspěvekod Angelo » 6.12.2016 16:33:00

Já si myslím, že to s tím traumatem u dětí přeháníme. Neznám nikoho, koho by tato tradice poznamenala na celý život. Ano, děti se strachy mohou rozbrečet nebo počůrat, ale to je hned přejde a vyrostou z toho. Já v tom nic nebezpečného nevidím. :)
Leonid
VIP člen
Povolání: dělník
... ve věku od: 3
... až do věku: 45
Děkoval: 491 x
Oceněn: 921 x

Příspěvekod Leonid » 11.12.2016 11:44:40

Medvídek píše:... A to, že se dítě rozbrečí nebo počůrá, to je normální - jsou to děti.

S tím nesouhlasím. Pokud se dítě počůrá či pokaká strachy, je to úleková reakce nejvyššího stupně.
K samovolnému uvolnění svěračů dochází tehdy, pokud mozek situaci vyhodnotí jako přímo fyzicky ohrožující život. Proto zavelí ke zbavení se fekálií, které by mohly v případě poškození břišní dutiny způsobit infekci. K tomuto dochází i u zvířat a samozřejmě i u dospělých (vojáci by mohli vyprávět).
Samozřejmě dítě má nižší práh strachu (je slabé a nezkušené), nicméně není naprosto nutné to hnát do takových extrémů. Dítě vnímá domov jako zcela bezpečné místo (kde se bubáci vyskytují jen v noci) a teď do tohoto bezpečného prostoru sami rodiče (ti nejsilnější a nejstatečnější v očích dítěte) vpustí čerta, aby si na dítě dovoloval. Nejhorší varianta je opilý čert.
Jinak se mi doprovod Mikuláše jakožto personifikace dobra a zla velice zamlouvá, může to dítě naučit něco o těchto základních hodnotách, pokud ty tři bytosti nemají každý dvě promile a IQ tykve. Potom na to můžou rodiče vhodně výchovně navázat. Pokud se dítě bojí, dárky za oknem se taky nic nezkazí (a víc to připomíná činy sv. Mikuláše). S čerty se může setkat na nějaké slavnosti, kde se bude cítit pod ochranou rodičů.
Nesmí docházet k extrémům (co jsem opravdu viděl):
Čert měl ve vycpaném pytli přehrávač s dětským pláčem.
Čert tahal dítě z úkrytu pod postelí.
Čert odvlekl dítě z bytu.

Myslím si, že každé dítě lze za něco pochválit a za něco pokárat. Když se to udělá rafinovaně ("Odkud ten čert ví, že biju ségru???"), může to mít dobrý efekt. Zkrátka dělejme to uvážlivě, s mírou a bez zbytečných hysterií. To platí o veškeré interakci s dětmi.
Medvídek
Uživatel
Povolání: Zatím se učím
... až do věku: 11
Děkoval: 230 x
Oceněn: 217 x

Příspěvekod Medvídek » 11.12.2016 23:04:57

Leonid píše:Samozřejmě dítě má nižší práh strachu (je slabé a nezkušené), nicméně není naprosto nutné to hnát do takových extrémů.

S tím, co jsi psal, souhlasím. Když jsem psal svůj předchozí příspěvek, samozřejmě jsem nemyslel, že se dítě musí počůrat. Jen jsem tím myslel, že když už se to stane, není třeba z toho dělat katastrofu. Někdy stačí dokonce jen velmi málo k tomu, aby se dítě počůralo. Moje tříletá neteř se jednou počůrala jen proto, že jsme sbírali ořechy ( já lezl po stromě a shazoval je na zem :D ) a já seskočil asi 2 metry za ni na zem ( ona nevěděla, že jsem na stromě).

Co se týče návštěv čerta doma, tak na to mám názor takový, že klidně ano, proč ne, když se to nebude přehánět. Ale co se mi nelíbí je, když si rodiče začnou s čertem povídat jako s nějakým kamarádem. Na to může každé dítě reagovat jinak. Já si třeba pamatuji, že jsem si to přebral asi takto: "Proč bych se jich měl bát, když rodiče se s nimi kamarádí?" Ale někdo jiný si může myslet, že rodiče se kamarádí s pekelnými bytostmi a že by jim neměli věřit a bůh ví co všechno. Proto se radši před dětmi s čerty nebavit. K opilým čertům se snad ani vyjadřovat nemusím (Rozhodně NE!).

Zpět na “JINÁ TÉMATA A VOLNÁ DISKUSE”