Filipínské děti mají pykat za své zločiny

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1589 x
Oceněn: 5039 x

Filipínské děti mají pykat za své zločiny

Příspěvekod Plyšáček » 20.2.2017 8:00:23

Filipínské děti mají pykat za své zločiny, trest by čekal i devítileté (idnes.cz)

Boj filipínského prezidenta proti drogové mafii se dál stupňuje. Nyní se chce Rodrigo Duterte zaměřit na mladistvé delikventy. Plánuje snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti. Za mříže by se tak po navrhovaných změnách dostaly i devítileté děti usvědčené ze zločinu.

Dětský fond OSN (UNICEF) před snížením věkové hranice trestní odpovědnosti varuje a navrhovaný zákon odsuzuje. „Až vyrostou, tak to, že strávili mládí ve vězení, je s největší pravděpodobností poznamená,“ řekla webu The Guardian místní představitelka UNICEF Lotta Sylwanderová.
V současné době je hranice trestní odpovědnosti na Filipínách stanovená na 15 let. Duterte a jeho spolupracovníci se snaží hranici snížit až na devět let. Předkládají přitom i další návrhy, které mají například obnovit trest smrti. Opozice argumentuje tím, že pokud by tyto změny prošly, mohlo by se stát, že bude devítileté dítě odsouzené k smrti. V zemi, kde policie popravuje podezřelé bez soudu po tisících, to však zní dost paradoxně.

Sylwanderová připomíná, že devítileté dítě plně nechápe následky zločinu. „Kromě toho, že je to proti lidským právům, je to také k dětem velice nespravedlivé. Potrestané by byly tak drsně, jak jen by to zákoník dovoloval, přitom za něco, co ani nechápaly, že je tak vážné,“ popsala zástupkyně UNICEF.
Nový zákon přitom podle ní kriminalitu nesníží, ale spíš může napomoct pravému opaku. Z dětí se ve vězení mohou stát dobře vycvičení zločinci, pokud budou vyrůstat mezi kriminálníky. Sylwanderová totiž připomíná, že už v rámci často zdlouhavého čekání na soud by děti sdílely s dospělými delikventy cely.
Podle policejních statistik přitom spáchají děti do 15 let v zemi méně než dvě procenta všech zločinů, což podle Sylwanderové Duterte zcela ignoruje. „Zdá se, že nedbá na fakta nebo si je vůbec nezjišťuje, než něco řekne,“ uvedla.

Policie zatýká desítky dětí denně
Duterte se do křesla prezidenta dostal loni v květnu. V kampani slíbil, že se zaměří na boj s drogovými dealery a po zvolení začal své sliby plnit. Jen za první dva měsíce v úřadu si jeho válka s místními zločinci vyžádala na dva tisíce mrtvých a číslo se během loňského roku vyšplhalo na nejméně 5 700 lidí. Popraveny bez soudu byly tisíce občanů.
Mnoho jiných států a nevládní organizace filipínského prezidenta kritizují kvůli brutální kampani, jejíž metody odporují právnímu státu. Mezi oběťmi jsou podezřelí drogoví dealeři, ale i jen podezřelí drogově závislí. Zastřelené byly v některých případech i děti. „Zdá se, že se nesnaží chytit velké ryby. Střílí menší gangstery a drogové dealery ve slumech a chudých čtvrtích. Zdá se, že se však nikdo nezaměřuje na velké drogové lordy a že jich je v zemi docela dost,“ rozčilovala se v rozhovoru Sylwanderová.
Výbor OSN pro práva dítěte vydal prohlášení, podle kterého je snížení věku trestní odpovědnosti pod 12 let „mezinárodně nepřijatelné“. Už nyní přitom mohou být děti na Filipínách zadržené stejně jako dospělí. Nemohou však být odsouzené. Podle zprávy UNICEF zatkla takto policie na Filipínách od roku 1995 více než 52 tisíc dětí. Denně tak zadrží zhruba 28 dětí. Většinou jde přitom o drobné krádeže nebo čichání lepidel a rozpouštědel.
Duterteho příznivci usilovali o prosazení změn už v loňském roce, ale v Senátu roste opozice, která návrhu brání. UNICEF se snaží přesvědčit politiky, že zavedení změn by mělo hrozivé následky.
Snilko
VIP člen
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 1157 x
Oceněn: 305 x

Re: Filipínské děti mají pykat za své zločiny

Příspěvekod Snilko » 20.2.2017 11:24:32

Deti predsa nepatria do väzenia. Ak treba naprávať ich správanie, tak na to je reedukačný ústav, nie? Vo väzení sa môžu pokaziť viac, než sú.
Medvídek
Uživatel
Povolání: Zatím se učím
... až do věku: 11
Děkoval: 230 x
Oceněn: 209 x

Příspěvekod Medvídek » 20.2.2017 22:46:30

Snilko píše:Vo väzení sa môžu pokaziť viac, než sú.

Řekl bych, že każdý se může ve vězení pokazit ještě více. Já jsem úplně proti zavírání dětí kamkoliv. Já moc dobře vím, jak to vypadá, když přijde například 5 relativně slušných dětí mezi dalších 15 "zlobivých". To zlobení se naučí a budou se tak chovat i jinde. Děti jsou snadno ovlivnitelné, bohužel ty negativní věci se většinou naučí rychleji. Z vlastní zkušenosti vím, jak obtížné je nenechat se strhnout ostatními.

Na škole v přírodě na pokoji jsem byl já a 5 vrstevníků. Oni si soustavně sprostě nadávali, občas popíjeli alkohol, na začátku i na konci každé jejich věty bylo slovo vole. A když je člověk v takovém prostředí byť jenom týden, tak opravdu nemá jednoduché udržet si své slušné chování. Abych se přiznal, když jsem se z té školy v přírodě vrátil a mluvil jsem s jedním ze spolužáků, který tam nejel, tak moje první věta zněla: "Nazdar vole, jak ses tu měl?" Kdyby mě neupozornil, asi bych si toho ani nevšiml. Potom mi trvalo celý den, než jsem si odvykl. Na takové věci si prostě člověk zvyká hrozně rychle.

Mohla by vyvstávat otázka, jak tedy dítě potrestat. Na to bych také měl odpověď: Zavřít doma a vzít mu mobil a počítač. To by byl asi největší trest.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
Děkoval: 2044 x
Oceněn: 1877 x

Příspěvekod Asce » 21.2.2017 9:55:50

Medvídek píše:
Snilko píše:Vo väzení sa môžu pokaziť viac, než sú.
Řekl bych, že każdý se může ve vězení pokazit ještě více. Já jsem úplně proti zavírání dětí kamkoliv... Mohla by vyvstávat otázka, jak tedy dítě potrestat. Na to bych také měl odpověď: Zavřít doma a vzít mu mobil a počítač. To by byl asi největší trest.

Jenom bych chtěl upozornit, že zde se, Medvídku, nebavíme o zavírání do vězení Medvídka. Ty filipínské děti, o kterých je řeč, jsou těžcí zločinci - lupiči, násilníci, dealeři drog, současně feťáci... Ty již dávno zkaženy jsou a podsvětí právě využívá toho, že jsou dosud prakticky nepostižitelné. Ono totiž pro nějakého bosse vycvičit takového drogového dealera, který je dostatečně vlezlý a přitom stejně krutý při vymáhání peněz, není zas tak jednoduché - a toho mladistvého mu nezavřou, či jen kratičce (dosud).

Nevím, nevím, jestli by se tyto děti, které již vlastně ani dětmi nejsou, daly převychovat tím, že na ně uděláš: "Ty ty ty, jestli zmlátíš a okradeš ještě jednu stařenku, tak ti nepustím Večerníček..."
Medvídek
Uživatel
Povolání: Zatím se učím
... až do věku: 11
Děkoval: 230 x
Oceněn: 209 x

Příspěvekod Medvídek » 21.2.2017 23:24:46

Asce píše:Nevím, nevím, jestli by se tyto děti, které již vlastně ani dětmi nejsou, daly převychovat tím, že na ně uděláš: "Ty ty ty, jestli zmlátíš a okradeš ještě jednu stařenku, tak ti nepustím Večerníček..."

No, já nevím, jak to vypadá na Filipínách, já tam nebyl. U nás by to asi fungovalo. A pokud jsou těžkými zločinci, tak jim vězení nepomůže. Chtělo by to spíše zabývat se tím, proč se stali zločinci. Řešit příčinu. Dítě samo o sobě loupit a fetovat asi nezačne. A i kdyby chtělo, tak tu má být vždy někdo, kdo mu v tom zabrání. Většinou tedy rodiče. Pokud se rodiče o dítě správně starají, nemůže se stát těžkým zločincem. Pokud jsou rodiče také zločinci, tak mají zavřít do vězení rodiče. A děti nejlépe dát do péče někomu, kdo o ně opravdu bude mít zájem, bude se o ně dobře starat a ukáže jim jiný, lepší život. Zavřít do vězení dítě - tím se opravdu, ale opravdu vůbec nic nevyřeší. Když bude vyrůstat ve vězení, tak co z něj vyroste?
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
Děkoval: 2044 x
Oceněn: 1877 x

Příspěvekod Asce » 22.2.2017 13:04:59

Medvídek píše:No, já nevím, jak to vypadá na Filipínách, já tam nebyl. U nás by to asi fungovalo.
Medvídku, tak ještě jednou - článek nebyl o tom, jak by to bylo nebo nebylo u nás. Tedy ne o tom, jestli zavřít do vězení Medvídka, který je celý rudý studem, když mu omylem z úst vyjde: "Ty vole!"

Medvídek píše:A pokud jsou těžkými zločinci, tak jim vězení nepomůže. Chtělo by to spíše zabývat se tím, proč se stali zločinci. Řešit příčinu.
Prosím, nebuď jak naši politici... Samozřejmě, že by se měla řešit příčina. Jenže to je v tuto chvíli jen fráze, za kterou není žádné řešení. Vezmi na vědomí tuto situaci: V ulicích máš tisíce dětských gangsterů a obyvatelé právem očekávají, že budou ochráněni. Neví jak, ale ani vědět nemusí - od toho mají přeci stát. Představ si, že jsi filipínský prezident, který byl zvolen PRÁVĚ PROTO, aby s tímto problémem už KONEČNĚ začal něco dělat. Co těm lidem řekneš? "Prosím, zatím se nechávejte přepadat, znásilňovat, ničit vaše děti drogami, protože my budeme koncepčně řešit příčinu. Tou příčinou je zejména totální bída v předměstských slumech. Na to, abychom s tím něco udělali, nemáme žádné možnosti. Takže milí spoluobčané, čau, já, v doprovodu mé ochranky, jedu na rekreaci..."

Medvídek píše:Zavřít do vězení dítě - tím se opravdu, ale opravdu vůbec nic nevyřeší. Když bude vyrůstat ve vězení, tak co z něj vyroste?
Právě že vyřeší. Teď hned z ulice dostaneš ty zločince, na které dosud nebyly žádné páky. A co z něj vyroste? Nu, z mladého gangstera vyroste starší gangster.

Aby bylo jasno. Nezastávám se zavírání dětí do vězení. Ale pro Filipínce mne pro tuto chvíli lepší řešení nenapadá. Ta řešení, která káží různé instituce jako OSN a její organizace, aktivisté a další - zejména pak z bezpečí svých domovů v civilizaci západního střihu, jsou jen planými frázemi typu "...by se mělo..." Jo, na to by je jeden užil...

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”