Udání na vychovatele přibývá, děti z nich dělají tyrany

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Asce
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2049 x
Oceněn: 1883 x

Příspěvekod Asce » 15.3.2017 10:19:56

Asceho úvodní poznámka:

Ve vloženém článku je názorně demonstrováno, kam vede Ascem neustále kritizované „páchání dobra“ na dětech. Výchova dětí je podle Asceho založena na dvou základních atributech: láska a důslednost při vymáhání mezí. Jakékoliv snahy podrobit výchovu úředním postupům, zamezit láskyplným kontaktům, jako jsou nejrůznější doteky, pohlazení, ale třeba i zcela ojedinělému a lehounkému pohlavku, jakožto deklaraci okamžité „stopky“, jsou cestou do pekla.

novinky.cz, pondělí 13. března 2017

Když to řekne dítě, tak na tom prostě něco musí být. Na to čím dál více spoléhají chovanci dětských domovů a z nepohodlných vychovatelů dělají tyrany. Počty trestních oznámení na vychovatele se podle policejních statistik za poslední roky zvýšily na několik desítek ročně.

V drtivé většině sice vyjde najevo, že obvinění jsou vykonstruovaná, ale pedagogové se tím dostávají do prekérních situací, kdy v rámci vyšetřování musejí například podstupovat ponižující vyšetření, jestli třeba netrpí sadistickou nebo sexuální úchylkou.

Své o tom ví třiapadesátiletý vychovatel z jednoho zařízení na Klatovsku. Na sklonku loňského roku za ním přišli kriminalisté, že měl dlouhodobě týrat čtrnáctiletého hocha. Trestní oznámení dostali v době, kdy byl chlapec na útěku.

„Začalo to nadávkami ‚bastarde‘. Za každou maličkost, jako třeba neuklizené oblečení, jsem dostával facky nebo rány pěstí a kolenem. Někdy to eskalovalo, že mě škrtil a já jsem měl obtisk jeho ruky dva týdny na krku. A tak to dělal pořád dokola,“ popisoval hoch v trestním oznámení, které na vychovatele podal, údajné praktiky. Nikdo se ho prý tehdy nezastal. Jako první se podle svých slov svěřil matce, která mu řekla, že to nemá smysl řešit. Stejně tak ho údajně odbyla ředitelka i její zástupce. „Jen se mi vysmáli do ksichtu a odmítli cokoli řešit. Byl jsem zoufalý, nikdo se mě nezastal, a tak jsem utekl,“ tvrdil hoch.

Policisté se do případu pustili s vervou, mimo jiné i proto, že oznamovatel byl naprosto bezproblémový kluk a trestní oznámení podal prostřednictvím advokáta svých rodičů. Jenže jak se později ukázalo, šlo o chorobného lháře, který tím chtěl zřejmě ospravedlnit svůj útěk.

„Ten chlapec mi žádným způsobem nevadil. Téměř se neprojevoval, byl to takový tichý samotář. Ve své vrstevnické skupině neměl žádné kamarády. Musel jsem ho spíše hlídat, aby mu agresivnější jedinci neubližovali a nebrali mu věci,“ vysvětloval na policii podezřelý vychovatel s 25letou praxí ve speciální pedagogice. Stále přitom opakoval, že se s chlapcem nikdy nedostal do vážnějšího konfliktu, ani verbálního. „Maximálně jsem ho nechal zopakovat úklid, který neudělal dobře,“ uvedl dále do výslechu. Z jakého důvodu na něj hoch podal oznámení, nedokázal vysvětlit. „Myslím si, že ho někdo navedl, rozhodně to nebylo z jeho hlavy,“ dodal pedagog s tím, že takové obvinění ho velmi mrzí a uráží.

Vyšetřování trvalo bezmála tři měsíce. „Z provedeného prověřování nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by svědčily o nestandardním chování vychovatele vůči nezletilému,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že případ byl odložen, protože se nejedná o podezření z trestného činu.

Podle ředitelky domova proti takovým obviněním žádná obrana není. „Děti si mohou vymyslet cokoliv, je to tvrzení proti tvrzení a strašně těžko se proti tomu dá bránit. Mají právo si stěžovat kdykoli na kohokoliv a ostatní jsou povinni to řešit a my strpět,“ reagovala nadřízená prošetřovaného vychovatele. Potvrdila, že podobných oznámení skutečně přibývá. „Děti mají poslední dva tři roky pocit, že mohou naprosto všechno, že vše se musí řešit v jejich zájmu, dospělý je ten špatný a ony mají navrch,“ pokračovala šéfka domova. Motivem těchto jejich nařčení bývá zpravidla neochota podřídit se režimu dětského domova. „Nechtějí tady být zavřené a chodit do školy. Chtějí si užívat svobody. Tak zvolí jednoduché řešení, něco vymyslí na vychovatele. Tím se postarají o to, že ho bude někdo otravovat, kontrolovat a ony budou mezitím v cajku,“ varovala ředitelka.

Upozornila na to, že speciální pedagogové nemají žádnou zvláštní ochranu. „Takové vyšetřování, kdy se na ně někdo snaží nakydat špínu, je nepříjemné a leckdy jsou tak pod stresem. Je to ale bohužel riziko našeho povolání a musíme doufat, že nám vyšetřující orgány uvěří, že neděláme nic protizákonného,“ řekla šéfka domova. Podle ní si nikdo z vychovatelů nedovolí dětem ublížit, aby si například zjednal autoritu. „Výsledky kontrol během roku, ať už hloubkových, nebo namátkových, od školní inspekce po ombudsmana, jasně dokazují, že v našem zařízení se nic takového neděje,“ uzavřela ředitelka domova.
Maataa
Uživatel
Pohlaví: žena
Líbí se mi: chlapci a muži
... ve věku od: 14
... až do věku: 50
Děkoval: 109 x
Oceněn: 173 x

Re: Udání na vychovatele přibývá, děti z nich dělají tyrany

Příspěvekod Maataa » 15.3.2017 13:58:29

Na jednu stranu povolání učitelů a vychovatelů (učitelek, vychovatelek) s sebou nese rizika, tedy se otázka nějaké právní ochrany nabízí... Na stranu druhou i tito jsou jen lidé a mohli by někteří své postavení a ochranu zneužívat.

Ze svých školních let si pamatuji řadu učitelek a učitelů, kteří psychicky týrali a šikanovali děti a mladé lidi. Tyto zkušenosti mám jak ze základky, tak střední a dokonce i vysoké školy. Myslela jsem, že se za tu hromadu let, kdy jsem školy opustila, mnohé změnilo, ale podobné věci se bohužel dějí i na základní škole mých dětí.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 15.3.2017 15:12:58

Maataa píše:Na jednu stranu povolání učitelů a vychovatelů... nese rizika, tedy se otázka nějaké právní ochrany nabízí... Na stranu druhou i tito jsou jen lidé a mohli by někteří své postavení a ochranu zneužívat.

Ze svých školních let si pamatuji řadu učitelek a učitelů, kteří psychicky týrali a šikanovali děti a mladé lidi. Myslela jsem, že se za tu hromadu let, kdy jsem školy opustila, mnohé změnilo, ale podobné věci se bohužel dějí i na základní škole mých dětí.
Mám velmi podobné zkušenosti - jak coby žák, tak jako otec. Ovšem mohu to posoudit i jako učitel...

Bez ohledu na to, zda je někdo automechanikem, právníkem, politikem, policistou, ale i učitelem, může sklouznout k tomu, že za určitých okolností začne svého postavení a jisté bezbrannosti druhé strany zneužívat. Prostě nepoctivé chování mají lidé v genech. Osobně se domnívám, že právě vymýšlení různých úskoků, shánění si k tomu spojenců, podlézání ochranitelům, atd. atd., stálo za rozvojem našeho mozku a tedy potažmo dovedlo nás až do současné civilizace, kdy již tohoto není v podstatě zapotřebí a naopak je to jev zhola nežádoucí. Lidé, kteří jsou morálně vyspělí, dokáží bez potíží své chování v této oblasti ovládat. Bohužel, nemálo je těch, u kterých tomu tak není.

Zásadní věcí je kontrola. Různým šikanám, týrání fyzickému i psychickému se nejlépe daří tam, kde tato schází, či je jen formální.

Je třeba si uvědomit, že pokud učitel nenaučí děti to, co ony posléze dále rozvinou, a tak zabezpečí budoucnost naší společnosti, tak se postupně dostaneme na sestupnou trajektorii. Zjednodušeně řečeno, budeme se propadat do chudoby, až nakonec budeme převálcováni úspěšnějšími. No, jak to v současné době vypadá:

• Učitel je jedním z nejméně placených vysokoškolsky vzdělaných odborníků.
  • Učitel musí strpět vulgární jednání, psychickou šikanu, někdy dokonce až fyzické napadání od svých žáků. Jeho obrana je útočníkům směšná - žák jej označí třeba pánským přirozením, odpovědí je poznámka do žákovské knížky (není - žák si ji "zapomněl"). Žák nasadí učiteli na hlavu košík s odpadky, přitom to natočí mobilem a posléze sdílí na Facebooku - třídní důtka; pokud by se učitel ohnal, doučil...
  • Učitel musí strpět vulgární jednání, psychickou šikanu, někdy dokonce až fyzické napadání od rodičů svých žáků. Situace přesně opačná, než tomu bylo za mého mládí. Často jde o tytéž rodiče, kteří si stěžují, že učitel by měl mít autoritu - ovšem to, že jsou jedním z činitelů, aby to tak nemohlo být, jim jaksi nedochází.
  • Učitel je dnes spíše úředník. Ale také dozorce - proč toto musí vykonávat vysokoškolsky vzdělaný odborník, jsem nikdy v životě nepochopil (pochopil - jde o peníze, které by se jinak musely vyplatit dozorujícímu personálu).
  • Ve výuce jde o výuku čím dále méně. "Hlavní je, aby se nikomu nic nestalo a žáci se cítili komfortně" (slova pana ředitele naší školy).
Tak tolik jen namátkou. Podle mého názoru je zapotřebí méně dětem připomínat jejich práva a naopak důsledně trvat na dodržování jejich povinností, mezi které patří i slušné chování až úcta k nadřízenému (rodiči, starší osobě, učiteli, vychovateli).

Učitelům podle mého názoru plně přináleží právní ochrana. Prostě není možné, aby učitel byl křivě nařčen ze sadistického chování, prokázalo se, že jde o výmysl - a dále se nic nestalo, alias případ se odložil. Konkrétně v diskutovaném případě, pokud chlapci nebylo 15 let, i tak by měl být odsouzen za křivé obvinění - pouze by nebyl potrestán. Ovšem pokud by cokoliv spáchal již ve vyšším věku, nezačínal by jako "čistá lilie", ale bylo by mu to připočteno k tíži.
Gabriel Svoboda
Uživatel
... až do věku: 12
Děkoval: 339 x
Oceněn: 165 x

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 15.3.2017 18:16:40

Nechci tentokrát vydávat silná prohlášení či navrhovat zaručená řešení, ale ...

V článku se píše:Téměř se neprojevoval, byl to takový tichý samotář. Ve své vrstevnické skupině neměl žádné kamarády. Musel jsem ho spíše hlídat, aby mu agresivnější jedinci neubližovali a nebrali mu věci.

... ale chci říct, že toho kluka lidsky chápu. Nemohl podat trestní oznámení na systém, tak podal trestní oznámení na vychovatele, který tomu systému slouží. Jestli mu ten vychovatel slouží dobře nebo špatně, to už ten chlapec ve svém zoufalství neřešil.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 15.3.2017 19:25:53

Gabriel Svoboda píše:Nechci tentokrát vydávat silná prohlášení či navrhovat zaručená řešení, ale ... chci říct, že toho kluka lidsky chápu. Nemohl podat trestní oznámení na systém, tak podal trestní oznámení na vychovatele, který tomu systému slouží. Jestli mu ten vychovatel slouží dobře nebo špatně, to už ten chlapec ve svém zoufalství neřešil.

Gabrieli, promiň, ale tvůj názor považuji nejen za extrémní, ale za doslova neuvěřitelný!

1. Kdyby nebylo onoho systému, tak by ten hoch někde strádal hlady, živořil na pokraji společnosti a kdo ví, jestli by již nebyl narkomanem. Zato zlodějíčkem či jiným škůdcem téměř jistě.
  2. Pokusit se dostat do vězení konkrétního člověka, který mi navíc podle všeho ještě docela pomáhá, a to jen proto, abych ospravedlnil svůj útěk, to je prostě podlost.
  3. Jak znám chovance našeho dětského domova, tak rozhodně nejsou z ničeho zoufalí. Tím neříkám, že jsou zcela vysmátí - jen prostě ne zoufalí. Občas se jim chce zažít trochu adrenalinu tam "venku". Užijí si dobrodružství a vcelku nic se jim za to nestane.
  4. Uvědomuješ si, že ten vychovatel je člověk z masa a kostí? Že má také nějaké city? Že má nějakou rodinu, známé, příbuzné... A my Češi máme takové podrazácké přísloví: "Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu!" Čili, že se ten člověk i při odložení případu policií jen tak nezbaví té špíny, co ten chovanec na něj nakydal?
Gabriel Svoboda
Uživatel
... až do věku: 12
Děkoval: 339 x
Oceněn: 165 x

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 15.3.2017 20:07:46

Já samozřejmě nehájím to, co ten kluk udělal svému vychovateli. Není sporu o tom, že udělal velmi špatnou věc, že to udělal úmyslně a byl při tom téměř nebo úplně příčetný. Jen jsem si zkusil představit sebe na místě toho kluka. Možná mu ten vychovatel pomáhal, ale na jeden případ, kdy mu vychovatel pomohl, připadalo deset, kdy ho neochránil nikdo, protože vychovatel nemůže mít oči všude. Já bych v takové situaci byl zoufalý zcela určitě. I když je mi jasné, že jsem výjimka, která se hned tak nevidí.

Ano, současný systém je dobrý, pokud ho chceme porovnávat s anarchií. Nikdo tomu klukovi asi nevysvětlil, že kdyby ho současný systém nenutil žít s agresory v dětském domově, žil by na ulici a tam by ho šikanovali daleko horší agresoři. Ne každého napadne vše hned, zvlášť když svou mysl zaměstnává tím, jak se ubránit šikaně, a nemá čas na filosofické úvahy.

Opakuji, že toto není obhajoba. Jen jsem si tak povzdechl.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 15.3.2017 22:55:27

Gabriel Svoboda píše:Já samozřejmě nehájím to, co ten kluk udělal svému vychovateli. Není sporu o tom, že udělal velmi špatnou věc, že to udělal úmyslně a byl při tom téměř nebo úplně příčetný.
No, to zní již značně lépe...

Já samozřejmě nevím, jestli se v mezičase, kdy jsem s dětmi z dětského domova (spolužáky mých dětí na základní škole) běžně konverzoval, do nynější doby, tedy za těch několik let, něco nezměnilo. Dovolím si předpokládat, že pro chovance k horšímu sotva co...

Tak tedy především je třeba si říci, že domov má 2 principiálně odlišné části:

1. Pro přizpůsobivější děti - forma podobná rodině: Několik dětí v různém věku a pohlaví, pod vedením svého vychovatele (v roli odpovídající rodiči) žije v samostatném bytě. Zde všichni hospodaří, spolupracují (děti se podílí na domácích pracích), jako by šlo o skutečnou rodinu. Děcka mají poměrně volnost. Jezdí na společné výlety... Prostě jako by šlo o skutečnou rodinu.
  2. Pro méně přizpůsobivé děti - zde jde o klasickou formu, která více méně připomíná internát.
Mezi jednotlivými formami existuje prostupnost v závislosti na dlouhodobém chování dítěte.

V článku to sice nepíší, ale mezi řádky dedukuji, že dotyčný hoch byl v tom méně příznivém prostředí typu internát (pasáž o tom, že vychovatel jej chránil před agresivnějšími jedinci a neměl přátele mezi vrstevníky - to s bytem příliš nekoresponduje). Je tedy pravděpodobné, že až tak zcela bezproblémový nebyl.

Dále je třeba si uvědomit, kdo vlastně z dětského domova běžně utíká - typicky jsou to chovanci ve věku 14 - 16 let, tedy žádná mimina. Tito mladí lidé již sakra dobře ví, "o čem je svět". Dívky utíkají převážně za sexuálními radovánkami, chlapci pak hlavně za obecným dobrodružstvím, adrenalinem. Všichni ví, že pokud nespáchají nějaký trestný čin, tak jsou v podstatě nepotrestatelní. Mohou být přeřazeni, může jim být - vše dočasně - sníženo kapesné, mohou mít ještě méně vycházek,... Ale nic podstatného jim nehrozí.

Pokud mají vztek - jak říká Gabriel - na systém, žalovali by ředitele domova (v našem konkrétním případě zástupkyni ředitele), tj. osoby, které onen režim v dětském domově upravují svými (obvykle nepopulárními) opatřeními a samozřejmě mají zodpovědnost i za ono zařazování dětí do výchovných skupin.

Shrnuji:

Dotyčný hoch dobře věděl, že svým nařčením, za které on nebude (nejspíš) trestně odpovědný, způsobí potíže svému vychovateli. Byl ovšem natolik zbabělý, že raději, než by přiznal chybu, udělal ze sebe mučedníka. Dělá to na mne dojem, že když zjistil, že k utišení hladu je potřeba jídlo, které na útěku ovšem nemá, vydal se za svou matkou. Ta jej ale nechtěla, nicméně, aby mu aspoň k něčemu byla, poskytla mu "radu"... Navíc by se mohlo stát, že dotyčný vychovatel by se nebyl schopen obhájit - takže by jistě na sebe nenechala čekat žaloba za duševní újmu, jistě na tučnou částku. No, nezkuste to, když jste bezpáteřní a navíc se vám nemůže nic stát...
Snilko
VIP člen
... ve věku od: 2
Děkoval: 1160 x
Oceněn: 312 x

Příspěvekod Snilko » 16.3.2017 21:01:44

Asce píše:Pro přizpůsobivější děti - forma podobná rodině

Ten vychovávateľ alebo vychovávateľka je s deťmi aj v noci, alebo ich necháva samé?
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 16.3.2017 21:44:02

Snilko píše:
Asce píše:Pro přizpůsobivější děti - forma podobná rodině
Ten vychovávateľ alebo vychovávateľka je s deťmi aj v noci, alebo ich necháva samé?

Upřímně řečeno nevím, jestli se ten systém ještě praktikuje. Nedivil bych se, kdyby jej nějaká "osvícená hlava" zrušila. Nasvědčovalo by tomu, že před nedávnem náš dětský domov prodal jednu z několika svých budov - tu, v které byly byty a žádný internát. Ovšem ponechal si ty budovy, ve kterých je obojí. Takže nevím. Asi se budu muset zeptat své vševědoucí kamarádky Ivety (významná postava ze Střípků)...

Pokud si dobře vzpomínám, tak vychovatelé se u skupin prostřídávali (ovšem jen v počtu okolo dvou). Tedy jedna skupina neměla sice pořád toho stejného vychovatele, avšak dalo by se říci, že stejnou dvojici vychovatelů - z nichž v danou chvíli byl s nimi jeden. Ovšem v noci (samozřejmě také v případě onemocnění daného pracovníka) měl dozor podle okolností i jiný vychovatel, který pak měl na starosti více bytů.

Ve skupinkách měla děcka více volnosti, a tak se snáze mohlo stát i to, že fiktivní "sestra" s fiktivním "bratrem" se do sebe zamilovali. Pokud personál domova usoudil, že vše je v rovině zákonnosti, tak jim spíše přáli - zamilovaní se obvykle nedopouštěli kázeňských prohřešků a vůbec lépe plnili úkoly.

Toto vím proto, že ke mně na četné rady ohledně počítače chodil jeden šestnáctiletý chovanec, který měl za lásku dost fešnou třináctku. Mimochodem - ta byla pro mne dokonalou představitelkou dívek, které ve mně probouzí intenzivní sadistické choutky. Dokonce jsem se pokusil ji získat pro placenou drobnou výpomoc v domácnosti, abych ji mohl mít u sebe. To, že by se mi podařilo ji zmanipulovat, aby mi byla po vůli, jsem bral jako jisté - to poznáte z jejích očí - ty na svou majitelku leckdy prozradí víc, než ona sama o sobě ví. Dětský domov mi odpověděl, že byť jí není 15 let, tak by to šlo (ovšem peníze by nedostávala ta dívka, ale domov), souhlasili by, ale je k tomu zapotřebí několika souhlasných stanovisek a posudků dalších orgánů, včetně sociálky, přičemž celou proceduru odhadují na rok... Tudíž jsem se na to "vybodl", protože nejspíš by to pak dopadlo tak, že by mi nabídli starší dívku - ale mně nešlo o žádnou výpomoc, ale o to konkrétní děvče ideální na mučení...
Medvídek
Uživatel
Povolání: Zatím se učím
... až do věku: 11
Děkoval: 230 x
Oceněn: 210 x

Příspěvekod Medvídek » 19.3.2017 0:24:10

S tím, co psal Asce ve svém druhém příspěvku, naprosto souhlasím. Jen bych ještě rád dodal toto:
Dnes je "moderní" mít na škole psychologa. Prý, aby pomáhal řešit konflikty mezi žáky. Dle mého názoru psycholog na škole situaci nijak nezlehčuje. Když mne někdo bude otravovat a já mu dám pár facek, tak je to lepší, než když s tím půjdu za psychologem, bude se to řešit dva měsíce a ten dotyčný pak dostane poznámku, ze které si stejně nic nedělá. Co já vím z vlastních zkušeností, tak psycholog občas problémy i vyvolává.

Praktický příklad z naší školy:
Jednomu klukovi ze třídy říkáme příjmením. To proto, že v první třídě tam byly tři kluci stejného jména. Ti dva ve třetí třídě odešli, ale my už jsme byli zvyklí nazývat ho příjmením, on také, a tak jsme nic neměnili. No a teď, v deváté třídě, si toho všimla naše školní psycholožka. Začala dělat neuvěřitelné problémy s tím, že ho všichni šikanujeme, a i když on sám jí říkal, že to není šikana, ona řekla, že to říká pod tlakem a že mu vyhrožujeme. Nenechá si říct a pořád dokola omílá nějakou šikanu atd... Větší problém je, že stejně jako my mu říkají i učitelé. Tedy podle ní ho šikanují i učitelé. Učitelé se pro nic za nic musejí zdržovat vysvětlováním, docházením za psycholožkou a já ani nevím čím vším. Ale to ještě nejsou všechny problémy. Učitelé na její příkaz museli toho mého spolužáka začít nazývat jménem. Pokud nějaký učitel zapomene a omylem mu řekne příjmením, tak se najde někdo, kdo toho učitele nemá rád a půjde na něj žalovat.

Já si myslím, že na řešení konfliktů si stačí žáci sami, popřípadě zasáhnou učitelé. Aha, už jsme zase u toho. Učitelé mají příliš nízká práva. Podle mě by ve škole psycholog neměl být. Pokud ho někdo potřebuje, tak ať tam chodí mimo školu, ale ať psychologové nezasahují tam, kde si je nikdo nežádal.
Snilko
VIP člen
Děkoval: 1160 x
Oceněn: 312 x

Příspěvekod Snilko » 19.3.2017 22:38:41

Medvídek píše:Dnes je "moderní" mít na škole psychologa. Prý, aby pomáhal řešit konflikty mezi žáky.

Ten psychológ / tá psychologička je na škole preto, lebo to zrejme prikazuje nejaký zákon. Neviem to na isto, ale myslím si to. No a keďže na obyčajnej bežnej škole nie je až toľko problémov a vecí, ktoré treba riešiť, tak si ten školský psychológ musí nejaké nájsť. Niečo predsa musí do svojich administratívnych papierov vykázať, aby niekto nepovedal, že berie peniaze za nič.

Samozrejme, že v niektorých prípadoch sú potrební.

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”